szczaw zwyczajny
znacznie ciekawsze są te przetaczniki w tle i chyba ostrożenie
Cała ta łąka wyglądała prześlicznie: w słońcu złocił się powyższy szczaw , a dodokoła łany przetaczników, ostrożenie, gorysz siny, gożdziki kartuzki - ale te już wcześniej udało mi się tu, z waszym udziałem zidentyfikowac - a biedny szczaw został na sam koniec.
Nie szczaw zwyczajny tylko rozpierzchły czyli Rumex thyrsiflorus
Proszę o informację po czym odróżnic jeden od drugiego?
po rozgałęzieniu gałązek kwiatostanów (szczaw zwyczajny ma pojedyncze gałązki lub tylko dolne powtórnie rozgałęzione, przez co kwiatostan jest dość luźny). Polecam tutaj rysunki zamieszczone u Rothmalera, po nich już na pierwszy rzut oka można nauczyć się rozrózniać te dwa gatunki. Szczaw zwyczajny kwitnienie zwykle dużo wcześniej (od wiosny) natomiast szcaw rozpierzchły zakwita dopiero latem. Poza tym dość charakterystyczny jest dla mnie wygląd górnych liści (zdj. 1) - nie wiem czy to jest gdzieś podawane jako cecha w kluczach, mnie się wydaje że są one dłuższe, węższe i o bardziej odstających klapach nasadowych niż u szczawiu zwyczajnego.
czy stanowiskiem była jakaś hałda galmanowa w okolicach Olkusza?
Nie, to zwykła łączka pod Kielcami. Żadnych hałd. Z odpadów parę plastikowych butelek rzuconych przez bezmyślnych spacerowiczów.