rozchodnik wielki - Sedum telephium.
Dla mnie to zawsze będzie Sedum maximum, jednak teraz się jeszcze bardziej namieszało i mamy tutaj Hylotelephium telephium
Cóż, systematyka zmienną jest. Dodam jeszcze tylko, że w tle nie znajduje się, najlepiej widać to na drugim zdjęciu, nie oregano tylko macierzanka zwyczajna - Thymus pulegioides.
Oregano też tam rośnie tylko na zdjęciu się nie zmieściło ;-)
Przy okazji proszę o wyjaśnienie jak odróżnic macierzankę piaskową od zwyczajnej, bo myślałam, że to piaskowa. Dodam, że często macierznaka, którą zbieram w tej okolicy ma cytrynowy zapach i posmak.
Jedna z cech odróżniająca obie macierzanki.
Macierzanka zwyczajna ma dość ostro 4-kanciastą łodygę, owłosioną na kantach, natomiast macierzanka piaskowa ma łodygę tylko nieznacznie kanciastą i dookoła owłosioną.
janawet pod lupę nie potrafię ocenic czy to owłosienie jest dookoła czy nie, ani czy łodyga trochę czy wyraźnie kanciasta... Naprawdę z tego zdjęcia jednoznacznie widac ,że to zwyczajna macierzanka,a nie piaskowa? Moje słabe oko znalazło inną różnicę w stosunku do tego co zbierałam na bardziej piaszczystym podłożu: tamte kładły się bardziej na ziemi i były splątane ze żdżbłami trawy, a te stały pionowo w górę i o wiele łatwiej je zebrac- ale czy to zwykły przypadek czy jakaś cecha gatunkowa?