na skraju łąki, pod lasem , w pobliżu kocanek piaskowych, wiesiołka, wyczyńca łąkowego i kozibrodu łąkowego znalazłam biedrzeniec..chyba. Nie zamieszczam zdjęć, bo mi w międzyczasie (zanim zapisałam się na to forum "padł".
Sadząc po wysokosci - metr, a nawet nieco więcej, jakby go "wyprostowaC" , to większy. Ale łodyga pełna, a opisy jakie znalazłam w sieci podają , że powinna być dęta. Liście odziomkowe długoogonkowe (nawet bardzo długoogonkowe) składające się z 7-8 par +1 listków. Opisy podają ,że zarówno mniejszy jak i większy biedrzenieć mają po 2-6 par,wieć moje okazy mają tych par za dużo... Kształt ...hm, mocno wcinae, ząbkowane, ale pokrywają się mniej więcej ze zdjęciami dla biedrzeńca mniejszego. ZXtym ,ze ani okrągławe ani trojkątne- jak dla mnie to bardziej przypominają prostokąt zwęzany na końcu ( nie licząc tych dosc nieregularnych i licznych wcięć)Liście łodygowe nieliczne, mocno wcinane i wśakie (ale szersze niż u kminku)- czyli biedrzeniec...jakiś. Łodyga ani głęboko kanciasko bruzdowana jak miałoby być u większego , ani delikatnie kreskowana jak u mniejszego. Coś jakby pomiędzy, po prostu i zwyczajnie bruzdowana. Baldachy bez pokryw, kwiatki wypisz wymaluj jak dla biedrzeńca większego (pod lupą oglądałam).
Już prawie tygodnie męczę się z tym biedrzeńcem i ani on mniejszy ani większy, jakiś "średni chyba. Korzeń i łodyga po przełamaniu mają aromatyczny zapah. Pomocy.
(wypowiedź edytowana przez wiesiolek65 27.czerwca.2011)
(wypowiedź edytowana przez wiesiolek65 27.czerwca.2011)
Szkoda, że nie zamieściłaś zdjęcia. My tu raczej pomagamy oglądając zamieszczane obrazki. Ponieważ w grę wchodzą tylko dwa gatunki, pomijając oczywiście dziczejący biedrzeniec anyż podaję diagnozę w oparciu o klucz Szafera.
Biedrzeniec wielki - Pimpinella maior posiada: Liście duże, dolne o odcinkach pierwszego rzędu zwykle 4 - 7 cm długości. Dolne listki krótkoogonkowe. Zazwyczaj są one podługowate, zaostrzone. Łodyga głęboko bruzdowana. Szyjki słupka podczas kwitnienia zazwyczaj dłuższe od zalążni. Roślina osiąga do 1 m wysokości.
Biedrzeniec mniejszy - Pimpinella saxifraga posiada: Liście mniejsze. dolne o odcinkach pierwszego rzędu prawie zawsze siedzących. Listki te są zazwyczaj okrągłe z zarysie. Łodyga tylko kreskowana podłuznie, bez głębokich bruzd. Szyjki słupka już podczas kwitnienia krótsze od zalążni. Dorasta do pół metra wysokości.
Moim zdaniem, w grę wchodzi ten pierwszy.
PS: możesz przesłać zdjęcie zwłok. coś w rodzaju paleobotaniki też tutaj uprawiamy.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 27.czerwca.2011)
Dzięki za szybką reakcję, ale niestety nadal nie mam przekonania. W wolnej chwili pstryknę zdjęcia jakiemuś koledze mojego "trupa". On sam jest już kompletnie zeschnięty i poskręcany, choc ponad tydzień pływał w wannie, bo go sztucznie podtrzymywałam przy życiu w celu oznaczenia...Może i mało rzeczowy ten komentarz, ale jestem tu nowicjuszem i proszę o wyrozumiałośc ...
(wypowiedź edytowana przez wiesiolek65 27.czerwca.2011)