#585
od listopada 2008
B. ciekawa diagnoza. Czy mogę prosić o podanie - jakie cechy na to wskazują. Czy masz jakiś materiał na ten temat, ewentualnie jakiś link?
Moim zdaniem ta stokłosa to właśnie to co p. Piotr Kobierski poszukuje, czyli s. zmieniona, B. commutatus. Pzdr.
Silne, długie ości, bardzo wyraźnie odgięte do tyłu, uboga i rozpierzchła wiecha, z pojedynczymymi kłoskami na gałązkach. Najlepiej byłoby zebrać roślinę i oznaczyć ją po cechach spod lupy. Ja bardzo podobne okazy zbierałem i zawsze z oznaczenia wychodził mi wychodził B. japonicus. B. commutatus to troche inna roślina. W internecie jest dużo zdjęć więc też można porównać. Również pozdrawiam.
#586
od listopada 2008
Ta z ostatniego linku, rzeczywiście b. podobna do s. żytniej w młodej fazie kłosków.
B. dziękuję za oznaczenie - chyba przychylę się do tego. Jeśli można to poproszę o te cechy spod lupy - nie ma tego ani w Szaferze ani w Rutkowskim. Trochę przesadzasz, że w internecie jest dużo zdjęć traw, poza tym nigdy nie wiadomo, czy nie są błędnie oznaczone.
Jeszcze raz dzięki, zależało mi na oznaczeniu bo czułem, że to ciekawe znalezisko.
Głównie trudniej widoczne cechy w budowie kłosków (liczba nerwów na plewach i plewkach, kształt i brzeg plewki, kształt ości - np. czy są spłaszczone u nasady). Te cechy są obu kluczach które wymieniłeś, nie pamientam tylko czy u Szafera jest Bromus japonicus.
plewa dolna 3-7 nerwów, gr.5-9., kloski na grzbiecie zaokrąglone, ość w nasadzie spłaszczona (tu się rozchodzi z B.commutatus który wg Rutkowskiego ma ość w nasadzie obłą, prostą lub lekko odgiętą), wiecha luźna. Tak po krótce z Rutkowskiego
#589
od listopada 2008
B. dziękuję za zaangażowanie w tę sprawę - to nie jest byle kwiatek z trawnika, tylko roślina zupełnie nieznana, nie ma jej ani w wiki ani w tutejszym komercyjnym atlasie. Warto się nad takimi znaleziskami pochylić i odkrywać to dla społeczeństwa. Napisz tylko jeszcze na ile % pewności oceniasz swoje rozpoznanie.
95%. Życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach florystycznych