Moim zdaniem t. pospolita.
#229
od maja 2007
Nie może być Turzyca pospolita bo ma 3 znamiona słupka.
Hm, nie wiem, może Carex acutiformis?
(wypowiedź edytowana przez aniaa 16.czerwca.2011)
Na Carex acutiformis też bym nie stawiał, bo podsadki pęcherzyków nie pasują.
Podszedłem to tej turzycy Szaferem. Gdyby pęcherzyki były nagie to w grę wchodzą dwa gatunki. Pierwszy to Carex glauca, o przysadkach kwiatowych jajowatych, ostrych, ciemno-czerwono-brunatnych z zielonym nerwem,ale roślina musiałaby być sinozielona. Drugi to Carex rostrata ale pęcherzyki nie są unerwione, no i nie posiadają wyraźnego dzióbka, chociaż przysadki kwiatowe są czerwonobrunatne, jajowate, zaostrzone z zielonym nerwem. Z gatunków o owłosionych pęcherzykach, trzecia mozliwość, pasuje tylko Carex lasiocarpa, któregp przysadki kwiatowe są ciemnobrunatne, zaostrzone z jaśniejszym grzbietem, ale roślina powinna mieć obłą łodygę. Zatem stawiam na pierwszą możliwość, Carex glauca, między innymi z braku widocznych nerwów na pęcherzyku.
Natomiast Carex elata, vel. C. Hudsoni to gatunek z zupełnie innej bajki, ponieważ ma dwa znamiona i tworzy gęste kępki.
Turzyca z olsu, o wysokości ponad 1 m, o szerokich liściach - te cechy zewnętrzne, że tak się wyrażę, no i siedlisko, nie psują mi do Carex flacca
Teoretycznie w grę może jeszcze wchodzić Carex riparia, ale tutaj nie pasuje mi brak nerwów na pęcherzyku, który zostal przedstawiony na czwartym zdjęciu. Dlatego rozważmy jeszcze mieszańca z udziałem tego gatunku i nie wiadomo czego. Widoczne na drugim zdjęciu niektóre z podsadek pasują mi do tego gatunku. Według Szafera mają one być lancetowate, ostre, czarniawo-fioletowe z zielonym nerwem.
Carex acutiformis prawie na bank
Prawie czyni wielką różnicę. Mnie tutaj nie pasują przysadki, ale te niestety słabo widać no i brak nerwów na pęcherzyku. dlatego wydaje mi się, że w tych warunkach tego nie rozstrzygniemy. Być może okaz jest za młody i według zdjęcia niemożliwy do oznaczenia.
Kształt przysadek jest raczej klasyczny,ale trzeba dodać że czasami odbiegają kolorem czy kształtem(bardziej tępe lub wyciągnięte w szorstką ostkę),krótsze od pęcherzyków lub z ostką nieco je przewyższają. Pokrój, czasami fałdowane liście(zdj 1 i 2),kształt pęcherzyka (trzeba by obejrzeć też inne ,żeby stwierdzić czy mają nerwy oraz sprawdzić sieciowato unerwione i rozrywające się pochwy dolnych liści).Z tego co widać na + dla C.acutiformis.