Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Poziewnik 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2011 « Archiwum 2011 styczeń-kwiecień «
i

#928
od kwietnia 2007

2011.04.12 22:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)
...i jeszcze jeden poproszę o rozpoznanie :)







#184
od marca 2008

G. pubescens
i

#930
od kwietnia 2007

2011.04.16 06:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)
Rutkowski w swoim kluczu podaje dla poziewnika miękkowłosego "Łodyga pod węzłami tylko nieznacznie zgrubiała...". Na forum też było zaznaczane ,że to jedna z najważniejszych cech rozpoznawczych poziewników. Patrząc na łodygę tego egzemplarza (także poziewnika 4) powiedziałbym, że łodyga jest jak podaje Rutkowski dla poziewników szorstkiego i dwudzielnego "Łodyga pod węzłami silnie zgrubiała..." .Dlatego miałem takie trudności z rozpoznaniem, bo łodygi nie współgrają mi z kwiatami(na podstawie Rutkowskiego). Zresztą przy poziewniku 5 sytuacja jest odwrotna - tam na zdjęciach widać (chyba ?) zgrubienia nieznaczne, a sugerujesz że to dwudzielny. Odnoszę się tylko do łodyg, bo kolory kwiatów, to mi całkiem namieszały :) :)

#186
od marca 2008

Ja bym Ci przy oznaczaniu tych 3 gatunków poziewników (G.tetrahit, bifida i pubescens) na początku nie radził sugerować się ani zgrubieniem łodygi ani szorstkim owłosieniem. To są cechy które uważam za dodatkowe, które nie muszą się do końca zgadzać. Np. na tym zdjciu u poziewnika miękkowłosego łodyga jest dość silnie zgrubiała (np. jak u rasowego G. tetrahit czy bifida) i miękko owłosiona jak u typowego G. pubescens. Na innych zdjęciach Galeopsis pubescens znów ma silnie szorstką łodygę. Według mnie najważniejszy jest wygląd kwiatów (ich wielkość, kolor- np. G. pubesbens ma żółtą rurkę której nie powinien mieć G. bifida czy tetrahit, kształt wargi dolnej (ważny przy rozróżnianiu G. tetrahit i bifida) i jej kolor (często bagatelizowany a to dobra jest cecha która prawie zawsze się się sprawdza). Oprócz kwiatów też zwracam uwagę na sumę innych cech, czy bardzo nie odbiegają od typowych (najważniejsze -kształt liści, potem szorstkie owłosienie, dalej zgrubienie pod węzłami, kolor gruczołków - to też nieraz jest w cały świat).
i

#931
od kwietnia 2007

2011.04.16 18:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)
Dzięki za rozpoznanie (odnoszę to do wszystkich wątków) i cenne uwagi.
Masz może zdjęcie pokazujące czarne(ciemne) ogruczolenie kwiatów ?
Wychodzi na to że jeszcze nie spotkałem G.tetrahit :)
i

#932
od kwietnia 2007

2011.04.17 07:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)
Czyli to jest ogruczolenie kwiatu jasne wykluczające G.tetrahit ? (i oczywiście żółta rurka :) )

#187
od marca 2008

Jasne ogruczolenie nie wyklucza poziewnika szorstkiego. G. tetrahit "zazwyczaj" jest ciemno ogruczolony a G. bifida jasno. Nie jest to jednak reguła. Nie należy też zapominać że i G.pubescens posiada gruczołki. Żółta rurka jest bardzo charakterystyczna dla G.pubescens, jak się patrzy na kwiat to zaraz zwraca uwagę, tamte gatunki nie będą miały jej tak intensywnie zabarwionej. Czy zaś jest ona u nich trochę żółtawa czy nie to nie wiem bo niegdy nie zwróciła ona mojej uwagi.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2011 « Archiwum 2011 styczeń-kwiecień «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji