Liście przypominają naszego chabra driakiewnika, więc możliwy byłby jakiś miejscowy chaber.
to miało co najmniej z metr średnicy, zdecydowanie za duże na chabra...i nie wyglądało na roślinę kwiatową w popularnym sensie.
Może wielkość nasunie Ci jakieś skojarzenie?
wygląda mi to na liście ostrożnia głowacza Cirsium eriophorum
To jest roślina dwuliścienna, nie paprotnik. I będę się upieral przy rodzaju Centaurea. Najbardziej zbliżonym gatunkiem jest Centaurea alpestris. W tym celu sprawdziłem posiadaną florę Czechosłowacji oraz ikonografię Jaworki. We florze Rumunii podawano jeszcze podobny gatunek - Centaurea adpressa, ale to jest bliski krewny Centaurea scabiosa. Nazwa ta nie pojawia się we florze Czechosłowacji nawet wśród synonimów. Kolejny zbliżony notowany z Rumunii i u Jaworki a nie podawany z tego obszaru to Centaurea atropurpurea.
Ostrożeń głowacz jest pospolity na południowych stokach Karpat - zdecydowanie jestem pewien tej opcji. Centaurea alpestris ma inne liście
No to nie będę się upierał co do chabra, ale nie dysponując dobrą ikonografią liści odziomkowych tego ostroznia i nie znając go w realu też nie będę się zdecydowanie wypowiadał. Proponuję między innymi zauważyc, że według Szafera liście głowacza powinny być z wierzchu obficie, kolczasto owłosione.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 08.kwietnia.2011)
#306
od września 2009
Biorąc pod uwagę, że Cirsium eriophorum tworzy liczne mieszańce z innymi ostrożniami, wygląd tegoż głowacza może różnić się od typowego.
Dziękuję wszystkim za pomoc. W rzeczywistości wyglądał identycznie jak w linku zamieszczonym przez Romka.