Mam prośbę o pomoc w odróżnieniu tych dwóch gatunków. Czytam, oglądam zdjęcia i nie mogę zobaczyć na czym polega różnica. Może ktoś ma zdjęcia i zechce je pokazać.
Kolejną sprawą jest to czy są to czyste gatunki, bo np. w "Czerwonej księdze Karpat" podane jest że A. adiantum-nigrum jest mieszańcem A. oneopteris z A. cuneifolium a gdzieś indziej natrafiłem na informacje że jest odwrotnie. Tylko proszę nie mówcie, że mam poczekać na książkę D. Tlałki. Szkoda, że jeszcze się nie ukazała.
Występowanie Asplenium onopteris w Polsce nie jest do końca wyjaśnione. Niektórzy badacze włączają ją do A. adiantum-nigrum lub A. cuneifolium. Jedyne stanowisko Asplenium onopteris w odmianie silesiacum uważane przez niektórych za pewne, znajduje się na Gozdniku w Masywie Ślęży. Okazy z tego stanowiska w odróżnieniu od Asplenium adiantum-nigrum są bardziej dorodne i ciemnozielone, odcinki 1 rzędu są bardziej wygięte do góry, zaś odcinki 2 rzędu wyglądają nieco jak u Asplenium cuneifolium, od której zaś wyróżniają się przede wszystkim zimotrwałością liści. Inni badacze zaliczają ją z tego stanowiska jednak do Asplenium adiantum-nigrum. Asplenium onopteris znana jest też z przedwojennych stanowisk z których nie zachowały się okazy zielnikowe więc trudno o weryfikacje oznaczeń. Zaś według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin i Czerwonej Księgi Karpat Polskich Asplenium adiantum-nigrum uważane jest za mieszańca A. cuneifolium i A. onopteris.