Liście jak najbardziej przypominają mącznicę, jednakże roślina miała pół metra wysokości i rosła na nasypie kolejowym daleko od boru, zaś mącznica jest rośliną przywiązaną do borów sosnowych i znacznie niższą.
A kiedy było robione zdjęcie. Bo inną możliwością jest borówka bagienna, ale o tej porze roku to ona jest bezlistna. Chociaż i to nie jest takie pewne, ponieważ jej liście nie są tak łopatkowate jak na tym zdjęciu.
Przystapiłem do tego okazu z Dendrologią Senety i wychodzi mi na to, że byłby to bardzo wyrośnięty okaz Daphne cneorum. Co prawda średno 20cm wysokości w porywach do pół metra ale według Senety najstarsze osiągają 1m wysokości.
Borówka na pewno nie, tego gatunku daphne nie znam ale ze zdjęć to nie jest zbytnio podobny, moje pierwsze skojarzenie przy zbiorze to Arctostaphylos, tak jak i Pana pierwsza sugestia, jednak oprócz kształtu liści nic nie pasuje, ani pokrój, ani siedlisko. Wydaje mi się że to może jakiś krzew ozdobny gdzieś w okolicach Buxus, albo ta mącznica, tylko taka nietypowa.
To na 100% nie D. cneorum.
Proponują pozostać przy nietypowej mącznicy i ewentualnie wrócić do wątku latem. Może ten krzew zakwitnie.
a nie jest to po prostu jakiś ozdobny Rhododendron?