#293
od września 2009
Prawdopodobnie poziewnik szorstki Galeopsis tetrahit. Bez widoku łodygi trudno mówić o 100% trafności.
To jest Galeopsis pubescens
#294
od września 2009
Galeopsis tetrahit oraz Galeopsis pubescens tworzą ze sobą mieszańce. Na zdjęciach widać cechy obu gatunków. Rozstrzygnięciem może być tylko większa ilość szczegółów całej rośliny.
więcej fotek nie da rady udostępnić. dziękuję bardzo za wprowadzenie .:-)
tylko szkoda że u Marka w atlasie nie ma Galeopsis pubescens.;-(
(wypowiedź edytowana przez wzuhk 07.listopada.2010)
Będę obstawiał jednak przy swoim typie. Poniżej podam kilka cech dla Galeopsis pubescens widocznych na zamieszczonych zdjęciach(za kluczem Rośliny Polskie Szafer i in. oraz za Kluczem do oznacz, roślin niżowych Rutkowskiego).
-Łodyga miękko przylegająco owłosiona, rzadko z szorstkim szczecinkami (G. tetrahit- łodyga szorstko kłująco owłosiona, bez przylegających włosków lub z nielicznymi. Na ostatnim zdjęciu dobrze to widać.
- korona o rurce dwukrotnie dłuższej niż kielich (G. tetrahit korona o rurce mniej niż dwa razy dłuższej od kielicha)
- korona zwykle ciemnoróżowa lub purporowa o rurce żółtej (G. tetrahit, korona zwykle biała lub jasnoróżowa, jeżeli ciemniejsza to warga dolna z szeroką jasną obwódką)
Poza tym G. tetrahit ma ogruczolone (zwykle czarno, rzadko żółto) kielich i górną część łodygi. Na zdjęciach nie widać tej cechy. Dla mnie to więc G. pubescens.
#552
od listopada 2008
Jak dla mnie też poziewnik miękkowłosy, b. pospolity w centrum kraju i kwitnący aż do mrozów w zaroślach (w cieniu). Ta żółta rurka korony jest charakterystyczna.
#295
od września 2009
Jeśli roślina nie tworzy mieszańców, nie ma żadnych problemów z jej oznaczeniem na podstawie tylko widoku kwiatów. Tutaj ten przypadek nie występuje.
Tylko ja tu nie widzę cech które by mogły wskazywać na gatunek Galeopsis tetrahit nawet w domieszce. Dla mnie równie dobrze można by przypuścić że jest to mieszaniec G. pubescens z Galeopsis bifida, eliminując z dyskusji Galeopsis tetrahit. Jakie widoczne na zdjęciach cechy przemawiają więc, za tym że jest to G. tetrahit lub mieszaniec Galeopsis pubescens x Galeopsis tatrahit, skoro takie było inne typy?
#296
od września 2009
Cechy Galeopsis tetrahit, które widać (zdj. 1): środkowa łatka dolnej wargi prawie kwadratowa oraz liść w nasadzie zwężony klinowato. Ważniejsze jest jednak to , czego nie widać, czyli łodyga z węzłami i liście z ogonkami. Na zdjęciach jest tylko górny kawałek łodygi, który o niczym nie przesądza.
Jak dla mnie to te liście są lekko zaokrąglone przy nasadzie, co raczej też powinno wskazywać na poziewnika miękkowłosego. Łatkę by trzeba rozprostować na płask żeby zobaczyć jaki ma dokładnie kształt bo jej brzegi lubią się w dół podwijać. W każdym razie podaliśmy przykłady naszych oznaczeń. Autor zdjęć zaś pewnie sobie wybierze co według niego bardziej to przypomina.
#554
od listopada 2008
Co niby ma wyjaśnić łodyga? - Że w węzłach zgrubiała? Wszystkie wymienione w tym wątku tak mają. A liście na zdjęciach wyraźnie miękkowłosego. P. szorstki ma nawet inny jaśniejszy odcień. Krzyżówka tych 2 gatunków - b. rzadka. Nie ma co przesadzać.