Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Gwiazdnica (Stellaria), ale jaka?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2010 lipiec «
i

#6
od lipca 2010

Stellaria holostea (gwiazdnica wielkokwiatowa)- ze względu na kwiaty ???czy raczej Stellaria palustris (gwiazdnica błotna) - ze względu na kolor liści i łodygi???
Rośnie na podmokłej kwaśnej łące, razem z firletką poszarpaną, niezapominajką błotną, przytulią (błotną? bagienną?), psianką słodkogórz, kniecią błotną, jaskrem ostrym, obok olsze, jeżyny, fiołek błotny, kuklik zwisły, jakieś paprocie , przetacznik ożankowy, jakieś selerowate, skrzyp (chyba olbrzymi) http://www.flickr.com/photos/aorg1961/4755011417.
Wólka Łękawska k. Bełchatowa





i

#643
od lipca 2009

Zdecydowanie Stellaria palustris Retz. Nie tylko ze względu na kwiaty, ale i na siedlisko, zabarwienie oraz obłonienie kielicha widoczne dość dobrze na jednym z kwiatów ze zdjęcia 1 od góry.

Zdjęcia 2 i 3 od końca - przytulia błotna Galium palustre L.

Ostatnie zdjęcie - skrzyp błotny Equisetum palustre L.

Mała uwaga na przyszłość - u wielu rodzin kwiaty sfotografowane z góry nie wystarczą do diagnozy gatunku, natomiast cenne informacje wnosi zdjęcie kwiatu lub kwiatostanu z profilu. Tak jest m.in. u jaskrowatych, kapustowatych, goździkowatych (jak u tej gwiazdnicy), astrowatych, czy baldaszkowatych.
i

#7
od lipca 2010

wielkie dzięki :) uczę się dopiero poznawać las, i cały czas mam wątpliwości. Następnym razem spróbuję pstryknąć coś więcej, jak przy innych roślinach.
Raz jeszcze dziękuję i ozdrawiam
Anka

(wypowiedź edytowana przez aorg1961 04.lipca.2010)

(wypowiedź edytowana przez aorg1961 04.lipca.2010)
i

#245
od września 2009

2010.07.04 17:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zbigniew Kasprzak (zetka)
Co do Stellaria palustris - trudno mieć 100% pewność, że to ona, zwłaszcza że tworzy mieszańce z Stellaria uliginosa i Stellaria graminea. Na zdjęciach nie widać dokładnie wszystkich cech diagnostycznych. Dla przypomnienia post (ostatnia pozycja).
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/215881.html
i

#14
od lipca 2010

Wielkie dzięki, Zbyszku!

To chyba dla mnie zbyt skomplikowane, całe te naukowe szczegóły :)

Ważniejsze jest, że łąka, całe mokradła i bagna, cały las są piękne, nawet kilkadziesiąt metrów dalej, po drugiej stronie strumienia, jest stanowisko nasięźrzała pospolitego, boję się tylko, żeby ludzie tego nie zniszczyli, przyroda jest tu na maleńkim terenie taka bogata, a w mroźne zimy drwale wchodzą na bagna :(




Nasięźrzał pospolity - Ophioglossum vulgatum







Nie wiem, czy to forum to miejsce dla mnie, chyba o kilka kategorii za mądre :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

#247
od września 2009

2010.07.04 19:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Zbigniew Kasprzak (zetka)
Uważam, że to forum jest dla każdego, kto uważnie patrzy pod nogi, a uczymy się na nim wszyscy:)
i

#644
od lipca 2009

No, cóż, zawsze, jeśli mam wątpliwości, otwarcie o nich piszę. W przypadku tej gwiazdnicy nie miałem żadnych, wystarczył rzut oka na kolor, brak szczecinek i obłonienie kielicha (jednoznaczne dla S. palustris). Mieszaniec S. palustris z S. graminea nie miewa aż tak sinej barwy, a ze S. uliginosa aż tak długich płatków.

A forum właśnie po to istnieje, żeby jednocześnie dzielić się wiedzą i uczyć nowych rzeczy ;)

#31
od czerwca 2010

Nie przejmuj się i zaglądaj do nas często, zadawaj pytania. Polecam też do przeglądania mój kącik - Wędrówki z Grzegorzkiem. Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na pytania, których nawet nie zdążysz zadać.

#502
od listopada 2008

Czy te listki pod nasięźrzałem to śledziennica skrętolistna? I to wszystko w moim woj. łódzkim?

#33
od czerwca 2010

Te zielone listki to wąkrota - Hydrocotyle vulgaris
i

#16
od lipca 2010

Dzięki, Sebastian i Piotr, za podtrzymanie na duchu, ale jeśli będę szukaąa nazwy, to już wiem, że muszę pstrykać z wielu stron :)

Alfons: to na pewno nie śledziennica skrętolistna, zaraz wyślę zdjęcie śledziennicy. Ale gdzie w tym naszym województwie pomieszkujesz? Zapraszam w sierpniu na moje bagienko :) co prawda smarkacze zdemolowali mi znowu autko, ale nie szkodzi, tak samo, jak oni, mam prawo tam być (mieszkałam tam w dzieciństwie)

Dzięki, Piotr, jeszcze raz: tym razem za wąkrotę, nie wiedziałam, co to za roślina na moim bagienku :) (tam prócz mnie zaglądają tylko sarny, zające i lisy, może czasem dziki:))

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2010 lipiec «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji