#643
od lipca 2009
Zdecydowanie Stellaria palustris Retz. Nie tylko ze względu na kwiaty, ale i na siedlisko, zabarwienie oraz obłonienie kielicha widoczne dość dobrze na jednym z kwiatów ze zdjęcia 1 od góry.
Zdjęcia 2 i 3 od końca - przytulia błotna Galium palustre L.
Ostatnie zdjęcie - skrzyp błotny Equisetum palustre L.
Mała uwaga na przyszłość - u wielu rodzin kwiaty sfotografowane z góry nie wystarczą do diagnozy gatunku, natomiast cenne informacje wnosi zdjęcie kwiatu lub kwiatostanu z profilu. Tak jest m.in. u jaskrowatych, kapustowatych, goździkowatych (jak u tej gwiazdnicy), astrowatych, czy baldaszkowatych.
#7
od lipca 2010
wielkie dzięki :) uczę się dopiero poznawać las, i cały czas mam wątpliwości. Następnym razem spróbuję pstryknąć coś więcej, jak przy innych roślinach.
Raz jeszcze dziękuję i ozdrawiam
Anka
(wypowiedź edytowana przez aorg1961 04.lipca.2010)
(wypowiedź edytowana przez aorg1961 04.lipca.2010)
Uważam, że to forum jest dla każdego, kto uważnie patrzy pod nogi, a uczymy się na nim wszyscy:)
#644
od lipca 2009
No, cóż, zawsze, jeśli mam wątpliwości, otwarcie o nich piszę. W przypadku tej gwiazdnicy nie miałem żadnych, wystarczył rzut oka na kolor, brak szczecinek i obłonienie kielicha (jednoznaczne dla S. palustris). Mieszaniec S. palustris z S. graminea nie miewa aż tak sinej barwy, a ze S. uliginosa aż tak długich płatków.
A forum właśnie po to istnieje, żeby jednocześnie dzielić się wiedzą i uczyć nowych rzeczy ;)
Nie przejmuj się i zaglądaj do nas często, zadawaj pytania. Polecam też do przeglądania mój kącik - Wędrówki z Grzegorzkiem. Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na pytania, których nawet nie zdążysz zadać.
Czy te listki pod nasięźrzałem to śledziennica skrętolistna? I to wszystko w moim woj. łódzkim?
Te zielone listki to wąkrota - Hydrocotyle vulgaris