Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
serdecznik pospolity?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2010 czerwiec «
i

#749
od października 2007

Teren ruderalny, wyrasta ze szczeliny między asfaltową drogą a betonową rampą.
w moim przewodniku jest napisane "..., bogate w pokarm, gliniaste podłoża." Otóż ta roślinka rośnie na podłożu żwirowym chyba stosunkowo ubogim. Pojedyncze stanowisko.





#605
od lutego 2007

2010.06.24 18:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Tak to serdecznik

#752
od października 2007

A jak sobie tłumaczyć nietypowe siedlisko? Ewolucyjne przystosowanie ze względu na presje antropogeniczną?

#635
od grudnia 2007

Ja bym stawiał raczej na sztuczne użyźnienie podłoża przez człowieka, bądź też np. pieski mu towarzyszące. Nawet zwykłe piachy i żwiry na terenach miejskich są często żyzne i bardzo żyzne, również dzięki np. opadowi azotu z powietrza, np. z emisji tlenków przy spalaniu paliw, ale także amoniaku etc (np. Holandia i Belgia mają z tym duży problem, a i my najprawdopodobniej niebawem również).
Ostatnio spotkałem się z sytuacją, gdzie na szczerym piachu, pośród gęstych jałowców pięła się na prawie 2m Solanum dulcamara, i najwyraźniej wystarczyło jej biogenów z niedojedzonej przez jakiegoś zdziczałego psa nogi sarny, przy której wyrosła. I nawet fakt, że do poziomu wód gruntowych jest ładnych kilka m jej nie przeszkadzał.
Zerknij jeszcze tu, na liczby Zarzyckiego - piaski wchodzą też w grę. http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Leonurus_cardiaca.htm
i

#624
od lipca 2009

Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak nietypowe gatunki mogą rosnąć na wydmie białej, to zapraszam do rezerwatu Mewia Łacha w ujściu Przekopu Wisły. Tam zobaczycie na plaży nawet takie megatrofy, jak Solanum dulcamara, jeżyny, chmiel, gwiazdnicę gajową, i tak dalej. Ciekawe, co wyrośnie po tegorocznej powodzi?
i

#753
od października 2007

na pewno związków azotowych jest pod dostatkiem z powietrza - to tereny elektrociepłowni przy tarnowskich Azotach. z drugiej strony mówimy o podłożu na które składa się odrobina naniesionej ziemi w pękniecie między asfaltem a betonem od lat nieużywanej rampy magazynowej.

a Psiankę to obserwowałem nawet na wygotowanej poprzez odwodnienia z rurociągów ciepłowniczych ziemi - oczywiście rosła w czasie gdy odwodnienia były zamknięte.

#638
od grudnia 2007

po tegorocznej powodzi pewnie wyrosną pomidory, jak to ma miejsce poniżej burzowców w Warszawie, na tak zwanej "wyspie pomidorowej" :( Puki Warszawa nie będzie w pełni podłączona do oczyszczalni ścieków, a latem będzie sezon na pomidory, wszystkie pestki przechodzące przez przewody pokarmowe Warszawiaków będą się osadzać i wspaniale kiełkować na terenach zalewowych, a po powodzi to mogły daleeeeko popłynąć :(

#625
od lipca 2009

W ujściu Wisły do pojawów pomidora nawet tej powodzi nie potrzeba ;) To samo z ziemniakami.

#640
od grudnia 2007

O ziemniakach to pierwsze słyszę, ciekawe :D Pamiętam, jak zakopałem kiedyś obierki w ogródku i rzeczywiście ziemniak po roku wyrósł z tego, i to całkiem ładny, ale takie wymoczone z kanalizacji też dają radę? :) Chyba że to jakieś inne ciekawe "przystosowanie"? Jak zobaczysz coś ciekawego, to się pochwal w każdym razie :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2010 czerwiec «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji