#614
od lipca 2009
To może być Bromus carinatus, ale nie widzę tu wszystkich istotnych cech, które umożliwiłyby mi pewne oznaczenie, zwłaszcza typu wzrostu (kępowa, czy rozłogowa i jaki ma pokrój ogólny?), stopnia owłosienia pochew i szerokości liści w mm, przydałby się także wgląd w sam kłosek i jego szczegóły. Wobec braku wszystkich cech łatwo tutaj o pomyłkę. Osobiście widziałem bardzo niedawno ten gatunek i nie wydał mi się zbytnio charakterystyczny bez oglądu drobnych szczegółów, w każdym razie jest trudniejszy w diagnozowaniu. Pojawia się miejscami np. w Trójmieście.
Takson ten w ogóle jest kiepsko opisany w łatwo dostępnych kluczach. Nie ma jego opisu np. w "Trawach polskich" pod red. M. Falkowskiego. Został wydzielony z szeroko pojętej stokłosy obiedkowatej Bromus unioloides auct. p.p. Istnieje na jego temat praca prof. Mirka z 1984 roku, opublikowana we Fragmenta Floristica et Geobotanica. Spróbuję do niej dotrzeć, możliwe, że będzie tam porządny opis morfologii i zakresu zmienności.
kłosek silnie spłaszczony, plewki z długimi oścmi, plewy z tego co widze 3 nerwowa dolna 5 lub wiecej górna-nie pamietm czy była kempkowa Jeżeli nie stokłosa spłaszczona to ewentualnie co?