Ostatnio zaczełam zastanawiać się nad fiołkami, i doszłam do wniosku, że trudno jest odróżnić jeden od drugiego kiedy znajdują się w zielniku. Mój problem jest taki: po czym można odróżnić viola palustris od viola canina, viola sylvestris i viola odorata? Zaczełam wpatrywać się uważnie w moje zasuszone fiołki i muszę powiedzieć, że całkowicie się skołowałam...
Generalnie w oznaczaniu tych fiołków, które wymieniłaś ważne są takie cechy jak: kształt blaszki liściowej, obecność rozłogów, czy szypułki kwiatowe wyrastają bezpośrednio z kłącza czy z łodygi, kształt przylistków. Wszystkie te cechy są widoczne po zasuszeniu pod warunkiem, że roślina jest kompletna (z rozłogami o ile są) i dobrze zasuszona (np. liście są dobrze rozłożone). Ponadto ważna jest informacja o siedlisku i czasie zbioru. Jeżeli chodzi o Viola palustris i V. canina to gatunki te różnią się m. in. kształtem blaszki liściowej (V. canina - +- jajowata z nasadą niesercowatą; V.palustris - okrągłonerkowata z szeroką sercowatą nasadą); u V. canina szypułki kwiatowe wyrastają z łodyg, natomiast u V. canina są odziomkowe; V. canina - raczej na siedliskach świeżych i suchych, V. palustris - siedliska zdecydowanie mokre. Natomiast jeżeli chodzi o V. sylvestris i V. odorata to przede wszystkim ten drugi gatunek ma wyraźne rozłogi i kwiaty odziomkowe oraz przylistki słabofrędzlowate, natomiast u V. sylvestris brak rozłogów, kwiaty są łodygowe i masz wyraźnie frędzlowate przylistki.
Cechą, którą warto zanotować w stanie świeżym, bo w zielniku najczęściej zostaje utracona jest kolor kwiatów i ostrogi - czy jest biała czy fioletowa. Pozwala to odróżnić np. V. sylvestris od V. riviniana.
Generalnie dobrze jest zajrzeć w jakiś klucz do fiołków, mogą być nieśmiertelne "Roślin Polskie" Szfera i in. i zobaczyć na jakie cechy warto zwrócić uwagę.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, jeszcze raz zacznę przyglądać się moim fiołkom.