To jest zwyczajny skrzyp polny (Equisetum arvense)
Dziękuję. Sądziłem, że to Equisetum pratense. Mam prośbę. Czy mógłby Pan podać w jednym zdaniu, najbardziej charakterystyczne (widoczne gołym okiem) cechy różniące między sobą gatunki pospolitych skrzypów: Equisetum sylvaticum, E. pratense i E. arvense. Z góry dziekuję.
Equisetum arvense ma pędy płodne i płonne, które są zupełnie inaczej ukształtowane i pojawiają się w innym czasie. Płonne, brązowe, zamierają po wysypaniu zarodników, a płonne są rozgałęzione, do 80 cm wysokie. Pochwy łodygi są nieznacznie odstające, z bardzo wąsko, biało obrzeżonymi ząbkami. Kanał centralny zajmuje mniej niż 1/3 średnicy łodygi.
Equisetum sylvaticum ma pędy płodne wyrastające równocześnie z płonnymi, które po wysypaniu zarodników zielenieją. Płonne są regularnie, okółkowo rozgałęzione, łukowato zwisające. W pochwie łodygi ząbki są zrośnięte w łatki.
Equisetum pratense ma pędy płodne wyrastające równocześnie z płonnymi, które po wysypaniu zarodników zielenieją. Płonne są rozgałęzione, lekko pochylone do dołu. Pochwy łodygi są dzwonkowate. Kanał centralny zajmuje ponad 1/2 średnicy łodygi.
Zdjęcia prawidłowo rozpoznane. Equisetum variegatum jest traktowany jako gatunek górski reglowy, gdyż jego centrum występowania znajduje się w reglach górskich. Na podanym stanowisku jest gatunkiem górskim występującym na niżu.