Choć paproć ta na 1 zdjęciu po lewej ma nieco zwężone liście w porównaniu do paproci po prawej, to wszystko jest zanokcicą murową (Asplenium ruta-muraria)
... a już myślałem, że to mieszaniec Asplenium x alternifolium
Asplenium xalternifolium to mieszaniec Asplenium septentrionale i A. trichomanes. W odróżnieniu od Asplenium ruta-muraria ma liście o wiele bardziej zwężone i tylko nieznacznie pierzaste. Wygląda jak pierzaste Asplenium septentrionale. Z dostępnych mi danych obecnie występuje tylko na trzech stanowiskach w Polsce na Pogórzu i Górach Kaczawskich.
#413
od lutego 2007
Czy w Polsce występują jakieś podgatunki lub odmiany Asplenium ruta-muraria ewentualnie mieszńce? Bo mam tylko klucz Rutkowskiego a tam takich inf. nie ma. Dzięki za oznaczenie paproci. To na tym murze rośnie 5 gat. paproci łącznie z zachylnikiem, którego wcześniej oznaczyłeś. To wyłożone cegłami koryto Lubszy, muszę jeszcze dostać sie na drugą stronę może znajdzie się jeszcze jakaś zanokcica np A. trichomanes czy A.septentrionale.
Asplenium ruta-muraria ma tylko formy o węższych lub szerszych liściach. A jeśli chodzi o mieszańce z tą paprocią, to jak dotąd nie stwierdzono w Polsce takich. Jest jednak mieszaniec z poza Polski między Asplenium septentrionale a A. ruta-muraria pod nazwą Asplenium xmurbeckii.
#414
od lutego 2007
Dzięki za wyjaśnienie . Zdjęcie i opis Asplenium x murbeckii mam w niemieckim atlase Haeupler'a ale nie "szprecham" i nie jest tam podane, przynajmniej po łacinie między jakimi gat. jest to mieszaniec a ze zdjęcia niewiele da się odczytać. Skoro występuje w Niemczech to może u nas się znajdzie?
#415
od lutego 2007
Jeszcze zapomniłem zapytać o te formy o wąskich i i szerszych liściach od czego to zależy? Od dostępu światła czy innych czynników. Bo ta wąska rośnie w miejscu zacienionym natomiast szerokolistna w nasłonecznionym.
Według mnie Asplenium xmurbeckii jest możliwe w Polsce, jednak wymaga obecności gatunków rodzicielskich Asplenium septentrionale i A. ruta-muraria. A wtedy by my mieli nowy takson dla Polski. Asplenium xmurbeckii bardzo przypomina Asplenium xalternifolium w odróżnieniu od niej ma liście nieco szersze i osadzone tylko u szczytu pędu, jest tetraploidem podczas gdy A. xalternifolium jest triploidem. Jeśli chodzi o kształty liści Asplenium ruta-muraria to związane jest to z warunkami świetlnymi, wilgotnością, jakością podłoża itp.