Mam następujacą wątpliwość;
Raz czytam nArecznica innym razem nErecznica.
Proszę kliknąć jakąkolwiek wyszukiwarkę - wybiera obie opcje
Spotykana w literaturze nazwa narecznica dotyczy nerecznicy i jest wynikiem powtarzanego błędu drukarskiego. Nazwa nerecznicy pochodzi od nerkowatego kształtu zawijek okrywających jej kupki zarodnikowe.
Dzięki,
to nawet logiczne...
Pozdrawiam
Zbigniew Harkot
J.Rostafiński-"Przewodnik do oznaczania roslin" PWRiL 1956 - nErecznica
B.Broda,J.Mowszowicz-"Przewodnik do oznaczania roślin.." PZWL 1971 - nErecznica
W.Szafer,S.Kulczyński..-"Rośliny Polskie" PWN 1986 - nArecznica
...stare wydania wyraźnie preferują pisownie przez "E"
#111
od maja 2007
Andrzeju - stare wydania POWIELAJĄ chochilka drukarskiego z "Roślin polskich..." W. Szafera i in. gdzie ten chochlik się pojawił. Żeby było śmieszniej autorytet 3 wielkich botaników - autorów tego dzieła był tak duży że nikt nie korygował tego błędu przez lata (kolejne wydania Rośliny polskich przez prawie 50 lat były tylko kolejnymi reprintami bez żadnych zmian!).
Podobnie "nerecznica" była w wielu polskich książkach i przyswoiły ją całe pokolenia uczniów, studentów i naukowców, ale błędnie. ;-)
Nazwa pierwotna to NERECZNICA bezsprzecznie i wywodzi się od nerkowatych zawijek - jak napisał Roman.
Konstatacja nadaje sie do działu Towarzyskie, ale zamieszczę tę wypowiedź tutaj. Powielanie chochlika drukarskiego to już tradycja. Proszę sobie wyobrazić, że pierwotnie Oligocen miał się nazywać Loigocen, ale zecerowi coś się przestawiło i tak już zostało. Ale to jest jeszcze mały pikuś. Proszę sobie wyobrazić, że kościół parafialny w Chrzanowie jest pod wezwaniem św. Mikołaja, ale kiedyś w profesorowi Szablowskiemu coś się pomieszało i pojawił się kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca, który realnie znajduje się w nieodległych Regulicach w gminie Alwernia. Więcej szczegółów w moim artykule pt. Satyra na leniwych encyklopedystów. Wpiszcie to hasło w Googla a znajdziecie. Nie przejmujcie się, że na początku będzie nasz papież.