Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Wątrobowiec z Bieszczad
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 30 sierpnia 2013) « jaki to mszak lub paprotnik « Archiwum « Archiwum 2009 «

#20
od grudnia 2007

2008.01.01 19:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
16.07.2007 Bieszczady Sine Wiry. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Liście szerokie ok. 1cm.




i

#590
od grudnia 2006

Stożka ostrokrężna-Conocephalum conicum. Niemal książkowa wersja dzięki udanym fotkom.Wyraźnie widać podzieloną na 6-ciokątne poletka wierzchnią stronę plechy i aparaty szparkowe.Powinna pachnieć terpentyną.

#24
od grudnia 2007

2008.01.01 20:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
To ten z mojego leśnictwa to też Stożka ostrokrężna ? Też cienisty mocno wilgotny wąwóz, Pogórze Kaczawskie.


i

#592
od grudnia 2006

Zdjęcia z Twojego leśnictwa moim zdaniem przedstawiają dwa gatunki.W pierwszym przypadku jest to z wysokim prawdopodobieństwem też stożka. Nad drugim mocno się zastanawiam: Metzgeria (widlik) czy też może Blasia (ostruszyn (drobny?)).Na przyszłość staraj się wykonać fotkę pojedynczej rośliny oraz najlepiej zdjęcia plechy z wierzchu (żeberko) i od spodu (amfigastria,chwytniki).Przydatnym jest również określenie wielkości lub jakiegoś odnośnika w postaci przedmiotu o znanej wielkości.Staraj się również dokładnie opisać siedlisko.Zawsze bierz pod uwagę możliwość pomyłki przy określaniu gatunku tylko na podstawie fotki.Niejako przy okazji zwracam uwagę na ciekawe gatunki mchów,które są również widoczne na fotkach.

#35
od grudnia 2007

2008.01.02 20:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Oba zdjęcia zrobiłem w ciągu jednej minuty, co nie wyklucza oczywiście różnych roślin. Stanowisko to głęboki wąwóz w drzewostanie św, dg porośnięty gat. liściastymi jw, bk. Te listki obok szczawiku to pewnie śledziennica naprzeciwlistna, a ich szerokość to ok. 2 cm. Wysyłam fragment wycięty z drugiego zdjęcia.

Dla pewności oznaczenia postaram się zrobić zdjęcia zgodnie ze wskazówkami jak tylko pozwoli pogoda.

(wypowiedź edytowana przez jacek_s 03.stycznia.2008)

#561
od stycznia 2007

wyraźnie widać otwory oddechowe, według mnie to też Conocephalum; inna sprawa, że mamy w Polsce dwa gatunki: C. conicum i C. salebrosum - jest to sprawa dość nowa, po tym jak koledzy dowiedli ich istnienia w oparciu m in. o metody bichoemiczne - morfologicznie ja ich jeszcze nie czuję, ale jest sporo cech wyróżniających

#562
od stycznia 2007

A i jeszcze marginesik: śledzienica NAPRZEMIANLISTNA, Chrysosplenium alternifolium tej drugiej w Bieszczadach nie znajdziesz

#563
od stycznia 2007

A i jeszcze marginesik: śledzienica NAPRZEMIANLISTNA, Chrysosplenium alternifolium - (tej drugiej w Bieszczadach nie znajdziesz)

#564
od stycznia 2007

A i jeszcze marginesik: śledzienica NAPRZEMIANLISTNA, Chrysosplenium alternifolium (tej drugiej w Bieszczadach nie znajdziesz)

#565
od stycznia 2007

i drugi marginesik: piękna postawa Jacku (jak na leśnika) - pochylać się nad tymi drobinkami a nie tylko dbać o pozyskanie :-)

#69
od grudnia 2007

2008.01.07 13:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Dwa ostatnie zdjęcia (+powiększenie wycinka, czyli trzy) to moje leśnictwo, czyli Pogórze Kaczawskie, nie Bieszczady. Dołączyłem te zdjęcia bo wydawało mi się, że przedstawiają ten sam gatunek co na zdjęciach z Bieszczad. U mnie występuję obydwie śledziennice.
Kubiki też pozyskuję!!, i taka rola leśnika.

#655
od stycznia 2007

Jacku, czy kubiki uzyskujesz z drzew posadzonych przez leśniczych w minionych latach, czy z tych drzew, które zasiała Matka Natura?
http://www.przyroda.osiedle.net.pl/teksty/Edukacja_przyrodnicza.htm

#114
od grudnia 2007

2008.01.31 19:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Krzysztofie, różnie to bywa, siedliska są w moich okolicach bogate, więc Matka Natura często nas wspomaga, a czasami wręcz wyręcza w odnowieniach :-)
Więc i wycinamy drzewa i te posadzone ręką leśnika, i te którymi obdarowała na Natura. Pewnie nie są obce Ci zasady gospodarki leśnej?
Nie znam problemu z artykułu do którego zamieściłeś odsyłacz, ale o ile się orientuję to każdy rezerwat ma określone cele i zasady zagospodarowania w odpowiednim planie. Nie wszystkie rezerwaty, to rezerwaty ścisłe. Nawet w Parkach Narodowych, prowadzi się w niektórych fragmentach cięcia sanitarne.
Niestety tego rodzaju tablice, wystawiane przy ścieżkach wykonywane są przez różnych "fachowców". Uwierz nie wszyscy leśnicy to dyletanci i osoby niekompetentne. Gdybyś spojrzał na naszą pracę odrobinę szerzej może dostrzegłbyś i trochę pozytywów.
Serdecznie pozdrawiam Jacek S. - leśnik :))

#656
od stycznia 2007

Jacku, w tym nadleśnictwie, w Nadleśnictwie Dojlidy w Białymstoku wszyscy leśniczowie ( leśnicy pracujący w tym nadleśnictwie) widzieli te tablice przed ich ustawieniem przy ścieżce przyrodniczej, która została wprowadzona po poprzedniej dobrze wykonanej -. Czy to jest jedyne w Polsce nadleśnictwao, w którym wszyscy leśniczowie prawie nic nie wiedza o dzikiej przyrodzie? Takich leśnyczych jest bardzo i to bardzo dużo. Ty jesteś - domniemywam - pozytywnym wyjątkiem, bo taką ścieżkę byś zlikwidował, albo zmienił treść jej tablic. Wielka szkoda, że takich jak Ty leśniczych jest bardzo i to bardzo mało. Więc i to co napisałem w swoich tekstach o leśniczych można przyjąć za prawdę. Tak, bo przygniatająca większość - za wyjątkim nielicznych - idących do pracy w gospodarstwach leśnych nie ma w sobie miłości do dzikiej przyrody, ponieważ tam nie ma miejsca dla miłośników dzikiej przyrody. Może z czasem i tu będą szli i tacy, ale wówczas, kiedy nie będą wycinane lasy, lecz tylko i wyłącznie - plantacje drzew. A jak jest i miłość do przyrody to i wraz z nią są i ogromne chęci do jej poznawania.

http://www.przyroda.osiedle.net.pl/teksty/wiersz_o_lesnikach.htm
http://www.przyroda.osiedle.net.pl/teksty/wiersz_o_lesnikach1.htm
http://www.przyroda.osiedle.net.pl/teksty/wiersz_o_lesnikach2.htm
http://www.przyroda.osiedle.net.pl/teksty/relaks.htm

Pozdrawiam Miłosnika Dzikiej Przyrody

(wypowiedź edytowana przez Zwieros 01.lutego.2008)
i

#638
od grudnia 2006

W tym momencie krew mi się wzburzyła.Wybaczcie Panowie, czy ktoś z Was zna leśnika, który ukończył szkołę bez odpowiedniego poziomu wiedzy ? Brak zamiłowania do dzikiej przyrody nie przekreśla poziomu nauki i wiedzy na ten temat. Leśnik nie jest "pozyskiwaczem" kubików ! Wykonuje swoją pracę jak każdy z nas zgodnie z wytycznymi przełożonych. Widziałem chyba ze trzy razy mojego ojca w stanie 'rozkładu emocjonalnego' po otrzymaniu decyzji o lokalizacji zrębu. Widziałem, co się z nim działo po przejściu na emeryturę po ponad 44 latach pracy w zawodzie, gdy widział efekty pracy swoich następców. Szanujmy leśniczych, ale tych prawdziwych z powołania i bardzo proszę nie uogólniajmy tego zawodu do wszystkich ! Ostatecznie w każdym środowisku spotykamy 'czarne owce'. czy jednak można tak się wypowiadać o ogóle ? Łatwo jest obrażać ludzi, trudniej ich zrozumieć i o to apeluję jako wnuk i syn leśniczego.
i

#2401
od stycznia 2007

2008.02.01 19:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Pozwólcie, że wtrącę swoje trzy grosze do dyskusji na temat "leśnik, a miłośnik przyrody". Popatrzcie, jakie oznakowania znajduję w lasach, jakie nawiedzam w poszukiwaniu grzybków:

znak E


Domyślam się, że znak ten został namalowany przez leśników, a co on oznacza, wiem dzięki pewnemu miłośnikowi przyrody i leśnikowi w jednej osobie.
A czy Wy wiecie? Czy spotykacie takie znaki w swoich lasach?

Dodam jeszcze, że w moich lasach są prowadzone wycinki drzew, ale nie są te lasy "wysprzątane" z pni, gałęzi, gałązek, dzięki czemu rozmaite towarzystwo grzybowe tam spotykam, taki Exidia truncata się znalazł na przykład (a to wiecie, gatunek o statusie "R"). Liczę, że może na inne z tych rzadziej spotykanych też jeszcze natrafię... :)

#117
od grudnia 2007

2008.02.01 20:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Niezręcznie oceniać mi innych leśników, ale tak jak pisał Grzegorz, przypisywanie wszystkim "grzeszków" popełnionych przez jednostki to odrobinę za śmiała teza.
Masz racje Basiu pokazując to malowidło, odrobinę za często spotyka się takie dzieła. Może miała to być litera F oznaczająca drzewo przeznaczone do wycinki z którego otrzyma się okleinę (fornir), a może przyszły odbiorca typował drzewa które kupi po wycince? W różnych nadleśnictwach różne przyjmuje się zasady oznaczania drzew do wycinki. Może jednak niestety tylko leśnik "artysta". Na szczęście farba której używamy do wyznaczania drzew po ok. 3 latach prawie zupełnie znika z drzewa :)
Przykre jest to że często źle oceniają leśników osoby które w naszej o naszej pracy wiedzą naprawdę niewiele :( , albo te które uważają się pokrzywdzone, czy urażone przez jakiegoś leśnika.
Uwierzcie robimy też dobrą robotę i tą hodowcy, i tą ochroniarza, i tą przyrodnika.
Pozdrawiam wszystkich. Jacek S.
i

#2403
od stycznia 2007

2008.02.01 21:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Jacku, ta litera E ma pozytywny wydźwięk - ekologiczny :-))) Oznacza pozostawienie tego drzewa, choć już niemal uschniętego, ze względów ekologicznych.
To pozytywny przykład działań leśnych, właśnie dlatego wspomniałam też o dobrych stronach gospodarki leśnej w odwiedzanych przeze mnie lasach. Przepraszam, że moja wypowiedź nie była w pełni jasna :)

Ciekawa jestem, czy w innych lasach Polski też napotykacie takie oznakowanie?

Dodam, że na tym właśnie drzewie rosną trzy hubiaki pospolite - miałam "chętkę" na jednego z nich, jako okaz zielnikowy, ale jak otrzymałam wyjaśnienie na temat znaku "E" od usera tego forum, Piotrka Ch. postanowiłam pozostawić hubiaki nienaruszone, by mogły sobie dalej rosnąć, a ja znajdę inne... :)

#121
od grudnia 2007

2008.02.01 21:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Soboń (jacek_s)
Nie ma konieczności wykonywania takich oznaczeń, ja nigdy nie spotkałem się z jakimiś "zaleceniami" żeby oznaczać.
Bo zostawia się przecież i dziuplaki, i drzewa suche jako bazę pokarmową dla wielu organizmów, i stare, grube drzewa z których materiał byłby kiepskiej jakości (sporadycznie).
Trwałe jednak oznaczanie ich w terenie jest jakąś nadgorliwością. Leśniczy jest gospodarzem w swoim leśnictwie i to on decyduje które drzewa powinny być wycięte. Nie ma lasach jakiejś partyzantki, gdzie wpada do lasu pilarz i tnie co uważa za stosowne, bo kazali mu "pozyskać kubiki".

#279
od września 2007

2008.02.29 16:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Nowak (tomek_nowak)
W moich okolicach od kilku lat literowe oznaczanie drzew jakos bardzo sie zadomowilo,czasami cale grupy drzew pokryte sa takim "rozstrzelonym" tekstem.Rozne kolory farb,litery albo np.rozowe fluo kropy,paski.Niezbyt to wyglada,ale "zywot" tych znakow jest krotki,podobnie jak drzew,na ktorych sa.Zazwyczaj kiedy fragment lasu staje sie kolorowy staram sie w miare szybko zbadac go pod katem grzybkow,bo wiadomo...Litera E jest tutaj pozytywnym wyjatkiem.

#6
od sierpnia 2009

Kochani moi!
Uważnie przeczytałam cała dyskusję na temat pracy leśnika.
Mam przyjaciółkę wieloletnią która jest leśniczym w Małaszku koło Długosiodła.
Widziałam jak ona stara się być i leśnikiem i ekologiem i chronić co się da przed rabunkową gospodarką. Mówiła mi o próbach podpalenia jej leśniczówki, strzelania do niej z ukrycia, teraz chodzi z bronią tak jak cała jej rodzina.
Koło mojej działki w Białych Błotach pow. Wyszków jest już inaczej choć to to samo nadleśnictwo - widać już bardziej rabunkową gospodarkę.
Poprzedni leśniczy bardzo się starał aby chronić las i zwierzostan.
Zapłacił za swoją postawę najwyższą cenę - zabili mu żonę. Osierociła dwoje jeszcze dosyć małych dzieci.
Więc bywa i tak.
To ciężka i bardzo stresująca praca - kto nie wykonuje jej nie ma o tym najmniejszego pojęcia.
Malwina
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 30 sierpnia 2013) « jaki to mszak lub paprotnik « Archiwum « Archiwum 2009 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji