Cześć:-) Post Grażyny natchnął mnie, żeby jednak nie odkładać ad acta tego grzybka, którego oglądałam sobie przez ostatnie dni w wolnych chwilach. Znalazłam go 6.11.17 w Wiejcach, pow.międzyrzecki, woj. lubuskie, BC-71, obok padoku dla koni w pałacu w ww. wsi, na trenie dość podmokłym, porośniętym trawą, roślinami zielnymi i mchem. Grzybki rosły w dość luźniej grupie. Założyłam, że to hełmówka i chyba ona, ale co do gatunku mam jedną poważną wątpliwość.
O cechach makro. Grzybki mają kapelusze do 1,5 cm średnicy te największe, reszta sporo mniej. Trzony około 4 cm długości i może z półtora mm grubości. Ogólnie drobne cieniasy :-D
Mikro. Skórka kapelusza typu cutis zbudowana z wydłużonych, cylindrycznych komórek, ale było też sporo krótkich i grubszych. Komórki o szer. od 2,5 do 15 mikro. Zdjęcia skórki mam tak beznadziejne, że nawet wstawiać nie będę.
Ostrze blaszki prawie sterylne, najeżone butelkowatymi cystydami ze słabo zaznaczoną główką. Czasami, na niektórych odcinkach ostrza przebijała się pojedyncza podstawka, rzadko. Wymiarty cheilo (zmierzonych 10) odpowiadają opisowi G. mniophila w FN, chociaż znalazłam kilka lekko dłuższych, z tym, że mierzyłam pod 40, więc pomiary mogą nie być super dokładne. Blaszki pobierałam z 3 owocników i cheilo były różnych rozmiarów w zależności od wielkości kapelusza, od 40 do 70 mikro dł. od 8 do 12 mikro w najszerszym miejscu a główka od 2,5 do 7 mikro. Pleurocystyd nie zaobserwowałam w żadnym z 3 preparatów z blaszki, które oglądałam.
Podstawki 4 sterygmowe. Zarodniki pod 40 wydają się gładkie, ale w imersji widać wyraźnie punktowanie/chropowatość powierzchni, nawet na moich kiepskich fotach. W kształcie są migdałowate, z wyraźnym callusem, jasnobrązowe w KOH. Wymiary (8,8) 10-10,8 (11,2)x(5)6-6,6(7,2). Śr. Q 1,7.
A teraz moja wątpliwość poważna. Korzystałam z FN 2008, z klucza pani Gro Gulden, która chyba wie co nieco o Galerina ;-) i w tym kluczu dochodzi się do klucza B (cheilocystidia not tibiiform, pleurocystydia absent) bez żadnych problemów, a następnie jest pierwszy punkt, w którym mamy do wyboru albo G. caulocystydiata (która nie zgadza się z moim grzybkiem, bo ma dwusterygmowe podstawki poza wszystkim innym) albo punkt: "caulocystidia only at top of the stem" co się zgadza z moimi obserwacjami (zrobiłam kilka preparatów z trzonu) ale dalej czytamy: "not lageniform/fusiform" co się
całkiem nie zgadza, bo takie właśnie kaulocystydy ten grzybek ma. Brzydko mówiąc, olewając ten punkt, doszłam bez problemu do G. mniophila, ale boję się, że nie da się go olać :-(
Ponieważ grzybek nie wydaje się bardzo egzotyczny i z wykazu publikacji wynika, że zarówno Ania jak i Błażej i Tomek go oglądali pod szkłem, mam do Was i wszystkich innych, którzy go ewentualnie znają, pytanie. Gdzie robię błąd, bo ja inaczej się po tym kluczu ruszyć nie umiem i posprawdzałam wszystkie możliwości?
Na zdjęciach grzybki, cheilo, podstawka, zarodniki i kaulocystydy. Preparaty w KOH i w wodzie podbarwione CR (zarodniki na drugim zdjęciu) i w jodynie (kaulocystydy).
(wypowiedź edytowana przez beata_lyszkowska 13.stycznia.2018)