Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Dacrymyces enatus.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2018 « starsze wątki (do 18 stycznia 2018) «

#13286
od maja 2009

2018.01.08 12:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Do bardziej wtajemniczonych zwracam sie z prośba o podpowiedź:
- czy nazwa Dikaryophyses ma jakąś polska formę???
Chyba źle szukałem ale nic nie znalazłem w tym temacie:-(

Żeby watek nie był "pusty" prezentuje ostatnio znalezionego łzawniczka, który u mnie, jak sie ostatnio okazuje nie jest aż tak rzadki. Problem może stanowić tylko jego zauważenie z powodu bardzo małych rozmiarów.

#4243
od marca 2010

2018.01.08 12:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Dikariofizy, oczywiście ;-) :-D

#13287
od maja 2009

2018.01.08 12:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Wow! - faktycznie, jakie to proste jak ktoś podpowie:-))
Dzięki wielkie! - widać kto oblatany w literaturze:-)

#2355
od czerwca 2014

Mirku, rozumiem że oznaczony i pytasz tylko o dikariofizy. :-) Ale może coś byś więcej powiedział o zarodnikach (wielkość i ilość sept) i takie tam... :D A tak w ogóle to ładny ten łzawnik. :-)

#13290
od maja 2009

2018.01.08 14:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Eee tam ładny?
Tego nawet dokładnie nie oglądałem, któryś już z kolei.
Zarodniki przeważnie bez sept, wrzucam zdjęcie ale nie sugerować się rozmiarami bo zrobiłem fotkę temu największemu. W sumie zarodników było w tej próbce bardzo mało więc czy to D. enatus czy też D, enatus var. macrosporus nie chcę sie wypowiadać.

#2356
od czerwca 2014

Strasznie się zniechęciłem do Dacrymyces, bo nie wiem czy jest jakiś sensowny, konkretny, dobry, niezawodny i jednoznaczny klucz do ich oznaczania. Ja jeszcze takiego nie spotkałem. :-(
Jeśli krawędzie prezentowanych tu owocników są biało owłosione, dikariofizy lekko grubościenne i jedynie słabo rozgałęzione (nie tak mocno jak dendrohyfidy), zarodniki mają do 3 sept i są cienkościenne, a zasuszone owocniki ciemnobrązowe (ale nie czarniawe) - to byłby Dacrymyces confluens.

#13292
od maja 2009

2018.01.08 17:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Do tej kolekcji az tak profesjonalnie nie podchodziłem i z góry go wziąłem za D. enatus ale trzeba będzie przyjrzeć sie mu dokładniej ... ale to za jakiś czas.
Z tym, że Dacrymyces confluens ma, przynajmniej wg. źródeł z których korzystam, zdecydowanie większe zarodniki a tak jak wspomniałem prezentowany zarodnik to zdecydowanie jeden z największych jakie znalazłem w skąpym preparacie.
Co do biało oprószonych krawędzi owocników to raczej kwestia dłuższego przebywania w wilgotnym środowisku, u mnie w dojrzewalni(warunki niezbyt naturalne).

Z kolei co do kwestii kluczy to jak najbardziej popieram Twoją opinię ... też jeszcze takiego nie znalazłem:-( Przede wszystkim bardzo duże rozbieżności co do rozmiaru zarodników a poza tym badając, a w zasadzie przeglądając różne kolekcje w poszukiwaniu pasożytniczych grzybków zauważyłem nawet duże róznice w budowie owocników niby tego samego gatunku a pochodzących z różnych kolekcji.
Dla mnie też to jeszcze jest "ciemna magia":-( W tym roku(a w zasadzie w ubiegłym) po raz pierwszy nieco poważniej podszedłem do tego rodzaju ale mając z jednego zbioru z 10-15 kolekcji nie mam czasu na dokładniejsza analizę. Większość od razu trafia do kosza:-( Ten fragment gałęzi pozostał bo miałem na nim dość ciekawą kolekcję D. variisporus, przynajmniej tak uprzednio podejrzewałem a że od razu czasu nie miałem a owocniki wydawały mi się nieco zbyt "wypasione" jak na ten gatunek więc substrat powędrował do przechowalni. Teraz nieco czasu znalazłem ale nic innego mi nie wychodzi? Mam na niej dwie grupy owocników ale mikroskopowo niczym nie różnią się. Obok nich był właśnie ten tytułowy.

#2357
od czerwca 2014

Wg tego źródła wielkość zarodników D. confluens pasuje do wyżej prezentowanych grzybków:

https://www.dgfm-ev.de/publikationen/artikelsuche/dacrymyces-paraphysatus-bislang-nur-aus-tahiti-und-neuseeland-bekannt-erstmals-in-europa-nachgewiesen/download

D. enatus preferują chyba liściasty substrat?

Właśnie podawana wielkość zarodników najbardziej irytuje mnie przy oznaczaniu Dacrymyces. Skoro jest to jedna z cech kluczowych, a rozbieżności są tak "gigantyczne" - to zniechęcenie jest tu dość uzasadnione. O dikariofizach nie wspominając, bo one też zdaje się mogą różnie wyglądać w obrębie jednego gatunku, choćby ze względu na dojrzałość obserwowanego owocnika.

#13299
od maja 2009

2018.01.08 19:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W tym przypadku korzystałem z "Taxonomic Studies in the Dacrymycetaceae VIII. Dacrymyces Nees ex Fries" ... tam również możliwy jest na iglastym?

Ćwieka mi zabiłeś aż musiałem sięgnąć do oryginału;
(Meddelanden af Societas pro Fauna et Flora Fennica)

Jakoś nie bardzo opis pasuje do tego co linkujesz?
Chociaż pierwotnie też zastanawiałem sie nad tymi różnicami bo mam ściągniety ten PDF.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2018 « starsze wątki (do 18 stycznia 2018) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji