Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nowa strona o ATPOL
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 21 października 2017) «

#4378
od lipca 2004

2017.10.19 21:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Chyba warto powielić i w tym dziale

https://www.bio-forum.pl/messages/33/7500.html
'Marek Verey (marekv) na forum od lipca 2017, wypowiedź #2
Dla zainteresowanych:
www.botany.pl/atpol
Nowa strona o ATPOL z matematycznym modelem i dostępnymi narzędziami do obliczeń. Także z siatką 1x1 km."
i

#3065
od kwietnia 2001

2017.10.20 10:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Myślę że jest to zdecydowanie wygodniejsze (i precyzyjniejsze) od kalkulatora mojego autorstwa.
Stosowną rekomendację, przekierowującą, umieściłem:
https://www.grzyby.pl/cgi-local/atpol-calculator.cgi

#13026
od maja 2009

2017.10.20 13:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Plusów na pewno dużo ale i minusy by sie znalazły takiego rozwiązania. w każdym bądż razie fajna sprawa i ułatwienie szczególnie dla nowicjuszy.
Jak dla mnie brakuje tu opcji wyszukiwania ATPOL-u po współrzędnych geograficznych. A zaraz ktoś zapyta po co?
Mapa stanowiąca podkład jest tak mało szczegółowa, że w dużej ilości przypadków trudno na jej podstawie określić położenie. Gdy zachodzi sytuacja, że jesteśmy blisko granicy Atpol-u możemy nawet pomylić ATPOL więc dokładność odczytu jeśli nawet jest co do metra to przy mapie pozbawionej szczegółów zupełnie nie zdaje egzaminu.
Bez urazy ale w takich sytuacjach wolę chyba Google Earth z nakładką, sprawdza się wyśmienicie. Ta jednak z kolei pokazuje tylko pełne ATPOL-e (10x10km) ale można na niej znaleźć każdy szczegół i dokłądnie określić położenie. Można również odczytać współrzędne i dlatego jesli mielibyśmy opcję szukania ATPOL-u po współrzędnych, to nawet jakość mapy nie stanowiłaby ograniczeń.

Żeby nie być gołosłownym wrzucam zrzut przedstawiający fragment terenu który często odwiedzam. Czarna kropka (tak ustawiłem) jest narożnikiem czterech atpoli 01;02;11;12. Przy takim widoku nie jestem wstanie na podstawie takiej mapy wskazać dokładni gdzie znalazłem przykładowego grzyba. Chyba że mam odczytane współrzędne i będę jeździł kursorem po mapie aż trafię na te współrzędne?

I proszę mi wierzyć że w moim przypadku nie jest to najbardziej "drastyczny" przykład. Jest dużo więcej miejsc gdzie szczegółów jest znacznie mniej.

A tak to wygląda na Google. Ten sam teren. Zielone linie to oczywiście granice ATPOL-ów.
W tym przypadku oczywiście, nawet nie jest to maksymalne nawet zbliżenie więc widok na szczegóły można uzyskać jeszcze znacznie lepszy.

#4
od lipca 2017

2017.10.26 19:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Verey (marekv)
Widzę, że kolega się napracował przy tym liście, chyba jednak nie doczytał strony www.botany.pl/atpol , jest tam i siatka dla G.E. ... kilometrowa. Warto też doczytać u Marka https://www.grzyby.pl/cgi-local/atpol-calculator.cgi jakie są różnice między obu siatkami.

#13086
od maja 2009

2017.10.26 20:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
OK! - nie ma się czego urażać! - ja nie pisałem o jakości stworzonej publikacji a o przydatności jej dla mnie.
To wszystko jednak nie zmienia faktu, że ja na tej podkładce z mapy nie jestem w stanie ustalić po powrocie do domu, dokładnie miejsca stanowiska grzyba. Tak jak pisałem, dla mnie zbyt mało szczegółów, bo operuje w terenie dużych kompleksów leśnych, na terenie których nie ma dużo znaków szczególnych które by na tej mapie były zaznaczone. Bądźmy więc szczerzy, jaka jest różnica dla mnie w dokładności odczytu skoro może i siatka jest wiarygodniej rozłożona na mapie ale z kolei tak jak wcześniej wspomniałem, moge popełnić większy błąd podczas okreslania danego punktu?

#5
od lipca 2017

2017.10.26 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Verey (marekv)
Nikt sie nie uraża :-) Zwracam tylko uwagę na fakt, że operowanie siatką BPN dla Google Earth i jednoczesne korzystanie ze strony http://www.komsta.net/atpol/ może rodzić problemy bo nie ma pełnej zgodności między tymi rozwiązaniami. Siatka BPN-u budowana była nieco inaczej, co zresztą jest opisane na ich stronie. Natomiast na stronie www.botany.pl/atpol wszystkie udostępnione tam narzędzia są zgodne ze sobą bo opierają się na tym samym modelu.

#13087
od maja 2009

2017.10.27 13:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Nie no! - faktycznie Panowie, o ile wersja linkowana u Marka w moim przypadku nie zdaje egzaminu, to z kolei nakładki na GE są fantastyczne:-)
Dziś przetestowałem i chociaż wczytują się dość powoli to są bardzo dokładne i praktyczne:-)
W moim przypadku ich powolność raczej bierze się ze słabego łącza internetowego. Tak to jest jak się mieszka na prowincji, ale jak wcześniej wspominałem, wszystko ma swoje plusy i minusy.
Zwracam zatem honor:-))
- faktycznie nie doczytałem, tak to jest jak doba trwa tylko 24h a zajęć mamy co najmniej na 36h:-(

Jeśli można to spytam, tak ze zwykłej ciekawości: czy ograniczenie wczytywania również siatki tylko do obszaru wyznaczonego pasa miałoby znaczny wpływ na poprawienie prędkości?

#6
od lipca 2017

2017.10.27 15:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Verey (marekv)
Problemem jest nie tyle sama siatka, co bardziej etykiety opisujące poszczególne pola 1x1 km. Jest ich po prostu dużo bo prawie pół miliona na Polskę. Dlatego musiałem zrobić podział etykiet na 4 pasy. Siatek jest więc kilka do wyboru :-) Warto potestować, która pasuje najlepiej (nie zapisując). Można też wyłączać gęstą siatkę 1x1km, troche to pomaga bo wolny komputer liczy to wolniej. Lub zastosować siatkę bez kilometrówki. Warto też sprawdzić, które warstwy są zaznaczone do wczytania. Lepiej też wyłączyć Teren bo to zakrzywia linie i komputer się z tym męczy. Nie tylko szybkość internetu jest problemem.

#13088
od maja 2009

2017.10.27 16:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Dziękuję za odpowiedź!
Właśnie dlatego zadałem to pytanie bo zauważyłem, że siatka wczytuje się dość szybko a "blokują" inne elementy.
Juz to wcześniej przetestowałem: - wyłączenie niektórych "usług" przyśpiesza pracę:-)

#15
od lipca 2017

2021.09.08 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Verey (marekv)
Informuję tylko zainteresowanych, że strona o ATPOL została przeniesiona na stałe pod adres https://worldbig.org/atpol .
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 21 października 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji