Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Fotografia mikroskopowa (mikrofotografia)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «
Closed Zamknięte — nowe wątki dodawaj na stronie wyżej w hierachii
31.05.2009  09:20
Jakub Węcławski
2
i Kamerka zamiast okularu do Studara E [P.Skrzypek]
27.09.2007  00:52
Piotr Perz
13
i foto pod mikroskopem stereoskopowym - testy Pimpka [Piotr Perz]
Closed Zamknięte — nowe wątki dodawaj na stronie wyżej w hierachii
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «

#27

Jaki sprzet potrzebny jest do fotografii mikroskopowej. Podstawowy cel to rzecz jasna oznaczenia mikroskopowe. Drugi, który dla mnie jest istotny to uzyskanie zdjęć o jakości "publicystycznej" (odpowiednia rozdzielczość, format i wielkość), a nie tylko "netowej". Przedziały cenowe o których wspomniał Pimpek może warto uprościć:-)) Wersja czysto amatorska, ale spełniająca wymienione warunki, oraz wersja semi-profi - bardziej zaawansowana. Full profi możemy sobie darować na tym etapie - koszty chyba będą nie do przełknięcia. Może da się w tym celu wykorzystać aparaty fotograficzne - posiadam analogowego Nikona F90X, oraz cyfrowego Nikona Coolpixa 8800.
i

#960

2005.04.11 13:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Spin, temat jest tutaj: https://www.bio-forum.pl/messages/33/7220.html

Jeśli masz lustrzankę, to najlepiej zrób tak jak ma Admin w domu :)
i

#317

2005.04.11 15:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Z tym Coolpixem w gre wchodzi fotografia przez okular - jest o tym pod podanym wyżej linkiem.

Z lustrzanką można robić lepsze fotki niż przez okularu do obserwacji "ocznej". Różnica niekoniecznie jest warta zachodu, to zależy od celu jakiemu mają służyć zdjęcia.

Dalej musisz rozważyć sprawa w zależności od tego jaki masz mikroskop lub planujesz mieć.

Najwygodniej kupic profesjonalny mikroskop z dedykowanym aparatem (Nikon, Olimpus czy coś tam jeszcze) tylko to koszt przynajmniej tańszego samochu.

Ja sobie poradziłem na bazie mikroskopu Biolar Polskich Zakładów Optycznych. Ponieważ nie upolowałem nigdzie indziej taniej, a czekać nie chciałem, to dokupiłem w PZO (za nieco ponad 3tyś. zł) tzw. głowicę trinokularową plus odpowiednie łaczniki i okulary projekcyjne (to wszystko jest w zestawie w drewnianej skrzyneczce). Ta głowica trinokularowa to nic innego jak zwykła dwuoczna z trzecim wyjściem na podłaczenie łacznika z okularem projekcyjnym i posiada przesuwany pryzmacik kierujący światło bądź do obserwacji ocznej, bądź do aparatu fotograficznego. Wygląda to tak:

4385
fot. 4385
A to głowica trinokularowa,
B to łacznik T2 w którym umieszcza się okular projekcyjny
dalej powinien być jeszcze jeden pierścien - łącznik L, na tym zdjęciu akurat zdemonotwany (najbardziej równomierne oświetlenie kadaru otrzymuję gdy także jest zamontowany łącznik L i z użyciem okularu projekcyjnego PZO 4.5x z tego samego zestawu, we wszystkich innych kombinacjach występuje (bardzo)słaby lub silniejszy rozblask w centrum pola widzenia; w tym układzie uzyskuje się też konfokalność - to znaczy jak jest ostro w okularze "ocznym" to będzie ostro na matówce)
C to przejściówka z mocowaniem do aparatu (w tym wypadku do Nikona)



Taką głowicę z łącznikami w okresie kilku/kilkunastu miesięcy może da się upolować na allegro za okolice 1tyś. zł.

Jakby nie pasował najwyższy element = łącznik z gwintem/gwintem do danego typu aparatu można za ok. 100zł dokupić odpowieni w PZO.

Robienie w ten sposób fotek lustrzanką daje stosunkowo najlepsze efekty jeśli chodzi o jakość.
W przypadku użycia lustrzanki analogowej to troche droga zabawa, bo taśmy idzie sporo. Jak planuje się robić dużo zdjęć już lepiej kupić cyfrowego Nikona D70 albo D100 do tego celu.


Na zakończenie chcę zauważyć że podobnie jak w przypadku normalnej fotografii o jakości decyduje głównie:
- jakość prepratu (grubość, kontrastowość, wybarwienie),
- jakość (korekcje) obiektywu,
- jakość oświetlenia (odpowiedni ustawienie dające równą jasność całego pola widzenia, korekcje kondensora).
i

#966

2005.04.11 18:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)

#28

Dzięki za informacje. Zaczyna mi się krystalizować zakres potrzeb. Jak zacznę robić sensowne zdjęcia mikro - zakończę wątek prezentacją "osiągów". Na niemieckiej stronie z linku Pimpka jest kupa przydatnych informacji. Polecam.
P.S. Widze Pimpek, że wywiad działa:-)))))
i

#969

2005.04.12 14:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Tomku, jeśli ktoś ma (między innymi) tytuł Indywidualnego i Drużynowego Spinningowego Mistrza Świata, to chyba nie dziwne :D

#1097

2005.04.12 16:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Soory, że pytam :-)
To ten KRZYSZCZYK !!!
Spinningiem zajmowałem się trochę i nazwisko dobrze znam z publikacji.
Teraz zacząłem też kojarzyć longin z Allegro :-)

Ptaki odstawiłem, ryby odstawiłem czyżby Panu Tomaszowi też tak w...ło na punkcie grzybów ?

#1098

2005.04.12 16:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Była "WYDRA Puławy"oraz "SPIN Puławy" i "PSTRĄG Puławy" pozdrawiają, bez konsultacji ale z pewnością ... :-)

#29

:-)))))
Spinningiem dalej się zajmuję. I nadal profesjonalnie - za miesiąc kolejne Mistrzostawa Świata w Portugali. (porobię fotki grzybów iberyjskich)
A grzyby zawsze były moim hobby. Choć faktycznie ostatnio jakby bliżej mi do lasu niż nad rzekę:-))) Pogodzę jedno z drugim. Tym bardziej, że najwięcej ciekawych grzybów znajduję w... nadrzecznych łęgach.
i

#970

2005.04.12 16:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Bogdan, sam nie wiem, jakbym się zwracał, czy "Ty" czy "po loginie" czy "Pani" gdyby się pojawił user "a.skirgiełło", ale spinmaster to dla nas Krzysztof, Spin lub Spinmaster, a nie "Pan" - takie mamy przecież zasady.... mimo iż rozumiem Ciebie :)

#1099

2005.04.12 16:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Wiesz, trochę byłem w szoku :-)
Jak byś spotkał jednego ze swoich "spinningowych guru" to też byś był w szoku, a spinning był dla mie bardzo ważny :-)
Grzyby jednak potrafią "sponiewierać" :-))

#971

2005.04.12 17:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Zbliżyć :)
i

#350

2005.05.06 21:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Poniżej informacja o systemie robienia mikrofotografii przez okular mikroskopu aparatem z niewymiennym obiektywem jaki stosuje Witek Wójciak. Sporo jego mikrofotografii jest na grzyby.pl.

System Witka Wójciaka:
"
Zrobiłem fotkę tego uchwytu. [...] postaram się dokładnie opisać.

Układ jest taki jak na fotce z forum, z tym, że używam częściej prawego okularu gdyż lewym podglądam.
Jest to dosyć proste. Podawanie dokładnych wymiarów niema sensu, gdyż mało jest prawdopodobne by ktoś miał taki sam mikroskop i aparat. Wymiary trzeba dostosować do posiadanego sprzętu. Poza tym, nie każdy ma jednakowe możliwości zdobycia i obróbki materiałów. Możliwe jest też wiele podobnych rozwiązań, być może korzystniejszych w czyimś przypadku.

Uchwyt w zasadzie składa się z 4 elementów. Kostka (50x35x15 mm.), wykonana ze stopu aluminiowego (bardzo lekki, twardy i dobry do obróbki - kupiłem w sklepiku przy zakładach lotniczych). Na środku wywiercony jest otwór o średnicy równej średnicy zewnętrznej, tulei mikroskopu w której znajduje się okular. Z jednego końca jest szczelina aż do otworu i wkręt umożliwiający zaciśnięcie tej kostki na tulei. Z drugiego jest przykręcone dwoma wkrętami pod kątem ramię, (płaskownik 115x30x5 mm.) z takiego samego materiału. Jeden z otworów jest lekko wydłużony aby ten kąt dokładnie ustalić. Wynika on z tego, że mocowanie aparatu nie znajduje się dokładnie pod obiektywem lecz jest przesunięte (w moim przypadku w prawo), a jego wartość będzie zależeć od konkretnego modelu aparatu. Zmieniając ten kąt należy dokładnie ustalić współosiowość okularu i obiektywu w poziomie. W drugim końcu jest otwór a w nim wkręt do przykręcenia aparatu. Odległość otworu od kostki należy dobrać tak, by kostka znajdowała się +/- w połowie długości tulei, przy możliwie dokładnie zachowanej współosiowości (regulacja wstępna). Z wkrętem mocującym aparat może być problem ze względu na gwint, który musi być taki jak w aparacie. W moim przypadku, o ile pamiętam, gwint 1/4cala został wykonany na tokarce (nie każda może wykonać gwinty calowe). Na tym wkręcie, pomiędzy płaskownikiem a aparatem jest podkładka z teflonu, której grubość należy dobrać tak by zapewnić współosiowość okularu i obiektywu w pionie. Przy okazji wykonana jest tak, że zabezpiecza wkręt przed wypadnięciem po odkręceniu aparatu.

Całość należy założyć na tuleję okularu na ustaloną i zaznaczoną głębokość, zacisnąć, wsunąć okular i przykręcić aparat.
W moim przypadku okular z obiektywem jest na styk, bez jakiejkolwiek szczeliny, kadr w takim przypadku jest mniejszy niż pole widzenia mikroskopu. Aby fotografować całe pole widzenia należałoby odsunąć obiektyw od okularu (przesuwając kostkę), a powstałą szczelinę koniecznie zabezpieczyć czymś czarnym, matowym.
Drgania powodowane naciśnięciem przycisku w aparacie nie są problemem. Szybko się tłumią - 05 sekundy zwłoki rozwiązuje problem definitywnie.
Współosiowość okularu i obiektywu wbrew temu czego z początku oczekiwałem nie jest krytyczna. Nawet spore przesunięcia nie dają jakichś wyraźnych efektów ubocznych. Nie znam się za bardzo na optyce i nie wnikałem w szczegóły. Możliwe, że jakieś zniekształcenia są, lecz ich po prostu nie widać, ponieważ obraz z mikroskopu nie zawiera subtelnych szczegółów. Być może na innym sprzęcie będzie inaczej.

Największym problemem przy takim fotografowaniu są "śmiecie" nakładające się na obraz, niepożądane odbicia w soczewkach, powstałe w skutek niedostosowania mikroskopu i aparatu do takiej pracy. Oczywiście wzrokowo w mikroskopie, jak i na zwykłych fotkach jest ok i nie można w żaden sposób dopatrzyć się efektów, które widać potem na mikrofotce. Problem jest złożony, nie chciał bym tego dokładnie analizować, gdyż fachowcem w tym zakresie nie jestem. Różnie to wygląda w zależności od sprzętu, ustawień, treści obrazu (im mniej kontrastowy tym gorzej) i generalnie raczej niewiele można w domowych warunkach z tym zrobić. Być może dobry fachowiec znający optykę mógłby coś zaradzić (może jakaś optyka korekcyjna pomiędzy okular a obiektyw). Na razie wspomagam się obróbką fotek w komputerze. Można tym sposobem uzyskać zadowalające wyniki, ale jest to czasochłonne.

Taki uchwyt daje przede wszystkim wygodę, szybkość montażu, (szczególnie odczuwalne, gdy przeglądając coś uznamy, że należało by zrobić fotkę, dwie) i powtarzalność skali odwzorowania.
Początkowo miał być tylko tymczasowy, dokąd nie wymyślę czegoś doskonalszego. Jako, że zasadniczy problem pogarszający jakość fotek jest gdzie indziej, okazał się w tej sytuacji zupełnie wystarczający i używam go kilka lat.

I jeszcze jedno - problem, który ujawnił mi się w trakcie, a którego się nie spodziewałem. Fabrycznie żarówka mikroskopu zasilana jest poprzez regulator jasności, ale bez stabilizacji. Przy obserwacji wzrokowej to zupełnie wystarcza, jednak przy fotografii wahania lub zakłócenia z sieci zasilającej wprowadzały w błąd automatykę aparatu, która dziwnie reagowała. Powodowało to nieudane fotki i konieczność dodatkowych korekcji ustawień w aparacie. Uporałem się z tym wbudowując do fabrycznego zasilacza regulowany stabilizator (impulsowy pwm.), co definitywnie rozwiązało problem.

Uchwyt
"

#1137

2005.05.07 06:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Dla mnie super :-)
i

#1267

2005.07.07 15:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
i

#468

2005.07.07 15:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
łezka w oku się kręci - napęd CD-R za 600USD i płytki CD-R po 2-3USD :)

to se ne vrati

#348

2005.09.15 10:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Kruskal (anamorf)
czy taka przystawka pozwoli na robienie zdjęć przy użyciu Nikon Coolpix 995 ?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=63334237
na takim mikroskopie :
http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=60054539
i

#1755

2005.09.15 10:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Marku, na pewno będzie to współdziałać :) Szkoda, że masz taki kawałek do Ziębic. Znam tego gościa, można u niego się towarem pobawić i potestować :)

Trochę za krótka ta podstawka pod aparat - jeśli masz płaską zabawkę, typu "pocket cam", jakiś HP czy coś - to OK, ale jeśli masz aparat w kształcie aparatu.... to chyba nie za bardzo się na tym potze - nie pomyślał gość zamawiając w Chinach :)

#354

2005.09.17 21:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Kruskal (anamorf)
jak napisałem mam Nikon Coolpix 995.
to nie do końca jest aparat w kształcie "aparatu"...
jak sie upewnić, że ta podstawka będzie nie za krótka?
do Ziębic rzeczywiście mam kawałek.
i

#1777
od sierpnia 2002

2005.09.20 23:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Przystawka jest rzeczywiście rewelacyjna, dzisiaj się nią bawiłem. Jeśli chcesz, otrzymasz taką wraz z w/w mikroskopem do testów - szczegóły na priva :)

#383
od sierpnia 2005

2005.09.20 23:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Kruskal (anamorf)
dziekuje, to dobra koncepcja.
a jak oceniasz ten mikroskop Genetik Bino?

#19
od listopada 2006

2007.10.08 22:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Zawiazalec (lysone)
Cześć!
czy istnieje instrukcja do mikroskopowej nasadki fotograficznej MNFA produkcji PZO?
potrzebuje poskładac poszczegolne jej częsci w jedną calosc i zrobic zdjecie
przydalo by mi sie objasnienie krok po kroku bo części wiele jest w pudelku.
najlepiej jak by ktos mial oryginalna broszurke pzo...

(wypowiedź edytowana przez lysone 09.października.2007)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji