21.07.17 Pabianice, woj.łódzkie, DD-85. Masowo pod brzozą na osiedlowym trawniku. Wszystkie grzyby były uszkodzone, więc wybrałam kilka najświeższych zwłok, żeby zapytać, czy to może być R. exalbicans. Zapach grzybowo-ziemisty, smak lekko ostry. Miąższ twardy, zwarty.Zdjęcia nieudane :-(
Dzięki:-) Nie mogę dojść, jak to jest z tym gołąbkiem. Nie ma go u Marka w atlasie pod żadnym z synonimów, no ale to nieważne. U Wojewody, jako R. depallens, podana z 4 stanowisk. W wykazie publikacji, też jako R. depallens, ma 5 współczesnych stanowisk. Niestety nie mogę sprawdzić, czy jest w "rejestrze podstawczaki", bo mi wywala błąd serwera :-(, ale myślę, że go tam nie ma, bo i Ty, Alu, pokazywałaś swoje znalezisko i Mirek i Jacek, to tylko te, które pamiętam, a nikt nie zgłaszał. W związku z tym mam pytanie, czy ktoś wie, jak to jest z tym gołąbkiem.
No, ale z kolei spójrz do Wojewody i do wykazu publikacji i tam jak byk stoi napisane, że R. depallens (jako R. exalbicans) były publikowane przez kilku.
Na Checklist prof. Wojewody R. exalbicans jest synonimem R. depallens, a skoro R. depallens jest na liście gatunków przyjmowanych do GREJ (sporządzonej w oparciu o Checklist), to moim zdaniem - dla świata nauki lepiej będzie, jak zgłosisz:-)
:-) Już mi nie tyle o to zgłoszenie chodzi, co o zrozumienie tego "bałaganu", ale, oczywiście, masz rację, Grażynko, chyba, że ktoś z kustoszy wyrazi zastrzeżenie :-)
Tak sobie myślę, że jak jest bałagan, to ktoś kiedyś będzie musiał go uporządkować. A uporządkować będzie łatwiej, jak będzie więcej materiału do porównań:-)
Bez zaglądania do tego co u Marka, R. exalbicans jest zgłaszalny z tego co pamiętam. Jakby były potrzebne jakieś dodatkowe informacje dot. tego taksonu, to jutro poszukam. Dobranoc :)