Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pluteus alniphilus?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 19 lipca 2017) «

#12721
od maja 2009

2017.07.10 14:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Tu z ogromnym znakiem zapytania chociaż to jest jeden z niewielu z sekcji Pluteus którego cechy prawie ( a może i bez tego "prawie") pasują mi jak nic do opisu.

Są niezbyt duże odchyłki takie jak chociażby długość haków przekraczająca wymiarem 3um ale jest to w zasadzie, tak jak mi się wydaje norma w tym rodzaju. Zważywszy jednak na to, że ta ilość procentowo może(???) dochodzi do 5 procent to chyba możemy uznać ten "wybryk" w granicach tolerancji?

Owocnik rósł na zbutwiałym pniaku w lesie liściastym. Co było przed wycinką tego nie wiem i po czym był ten pniak mogę sie jedynie domyślać. Zważywszy jednak na szybkość z jaka rozkładają się różne gatunki drewna to zauważyłem że na tym terenie uchowały sie jedynie jeszcze pniaki po drzewach o twardszym, bardziej odpornym drewnie, takim jak dąb lub też grab. Wycinka była przeprowadzona na pewno więcej niż 20 lat temu. Wobec tego zakładam, że to jednak pniak po liściastym.

Jak owocnik wygląda widać na zdjęciu.
Tego co nie widać już dodaję:
Kapelusz średnicy 45 na 47 mm. Trzon długości równo 50mm, średnica trzonu u podstawy 7mm, u nasady kapelusza 6mm ... czyli w zasadzie cylindryczny. Zakończony wyraźną bulwką o średnicy 15mm.
Włókienka na trzonie bardzo delikatne aczkolwiek widoczne wyraźnie.



.
Sprzążki wyraźnie widoczne występujące na pewno coś w około 10-15 procentach sept.

.

Cheilocystydy

.

W opisie jest że intermedia cystydy podobne do pleuro... ???
Ja znalazłem, co prawda niewielką ilość, spiczastych albo też z kolei tępo zakończonych. Tak jak jak jednak mówiłem są to sztuki porozrzucane bezładnie nie tworzące jakiegokolwiek odrębnego pasa.
Zdecydowana większość pleurocystyd, jak na obrazku niżej;

.

Na koniec zarodniki



W tym przypadku bardzo prosiłbym o jakąkolwiek opinię(może być krytyczna).
Błażeju, Jakubie i wszyscy pozostali! - mieliście do czynienia juz z takimi???

(oczywiście identyfikacja oparta na: Molecular phylogeny and phylogeography of Holarctic species of Pluteus section Pluteus (Agaricales: Pluteaceae), with description of twelve new species - Alfredo Justo i inni)

#6209
od września 2005

pasuje i pasuję :D
Bez badań molekularnych chyba nie ma szans na pewność.

#12726
od maja 2009

2017.07.10 17:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Jak takich nietypowych uzbieram więcej to podeślę Ci wywrotką:-)

Ja tu jednak jeszcze dodam tylko w ramach uzupełnienia, że szkoda że nie jestem pewien substratu. Teraz to juz "musztarda po obiedzie" bo zapewne tego pniaka bym nie odnalazł żeby pobrać do analizy(duży jednolity obszar). Jakby jednak substrat okazał sie iglastym, to lekko "naciągając" pomiary mógłby również pasować P. pouzarianus co przy naszym położeniu geograficznym byłoby chyba bardziej prawdopodobne?

W każdym bądź razie dziękuje za odzew:-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 19 lipca 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji