Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pulvinula miltina.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 19 lipca 2017) «

#12720
od maja 2009

2017.07.10 13:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Dochodzę do wniosku, że ten takson należałoby zacząć traktować poważniej. Jak dla mnie jest to brakujące ogniwo w ewolucji tego rodzaju.

Wczoraj znalazłem grupkę owocników rosnących na ziemi na poboczu drogi leśnej. W sumie początkowo pomyślałem że młoda Aleuria już "ruszyła", ale jak się bliżej przyjrzałem to jednak wygląd mi nie pasował.
Mikroskop nie kłamie, jak nic Pulvinula. Po doświadczeniach z ub. roku od razu na myśl przyszedł mi ten gatunek. W tamtym roku już go przerabiałem ale brakowało mi zupełnie rozeznania.
Nie mogę dotrzeć do oryginalnego opisu ale w necie jest kilka stron gdzie podane są jej cechy. Nie wiem dlaczego jeszcze do tej pory nikt nie zwrócił na nią uwagi bo u mnie jest dość częsta. Występuje zarówno na wilgotnej ziemi jak też i na wypaleniskach co może nasuwać na myśl P. carbonaria. Ta jednak jest zdecydowanie mniejsza i posiada inne cechy mikroskopowe.

Oceńcie zresztą sami.
Owocniki dość duże. Chociaż nie mierzyłem to te największe na pewno lekko ponad centymetr.

.

Chyba niezbyt jeszcze dojrzałe bo spora ilość worków z zupełnie niedojrzałymi zarodnikami. W każdym bądź razie zarodniki wyglądające na dojrzałe przekraczaja średnicą 13um.
Były worki też z większymi!

.
Idąc po kolei, długość worków pasuje jak nic do tego gatunku.

.

Jeśli chodzi o parafizy to ich grubość oscyluje pomiędzy 2 a 3um. Szczyty łukowato wygięte. Większość parafiz nie rozwidlona ale zdarzają się również podwójnie jak też i jedną znalazłem potrójnie rozwidloną. Wypełnione mnóstwem małych, intensywnie żółtych oleistych kropelek ale tylko od szczytu do pierwszej i w zasadzie ostatniej septy. Ta znajduje się, licząc od podstawy, mniej więcej na 1/4 1/3 długości. Pod nią parafiza bez zawartości.


.

a teraz bardzo proszę o Waszą opinię na temat croziers ... jest czy nie???
i

#3420
od marca 2010

2017.07.10 14:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
No jest, mz. Czytałeś ten wątek?
https://www.bio-forum.pl/messages/33/851258.html

#12722
od maja 2009

2017.07.10 14:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Pamiętałem i czytałem:-)
I dlatego napisałem że warto coś zmienić bo NM to już "weteran" i trudno nim się w niektórych sprawach posługiwać.

Pulvinula laeterubra też tam nie występuje a w ub. roku znalazłem. Z tym, że na razie nie robię z niej użytku bo czekam na świeży materiał. Z ub. zostało coś mi chyba 1,5 czy też 2 owocniki. Mało pobrałem a do tego mi sie po drodze rozsypały i tak po mikroskopowaniu zostało:-(
Skoro o niej wspomniałem to przynajmniej zaprezentuje makro:
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 19 lipca 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji