Nie ma go w starszych kluczach więc postanowiłem wątek stworzyć, może komuś ułatwi zadanie jak podobne znajdzie. Ja kilka razy klucze oglądałem aż w końcu zacząłem przeglądać nowe "wynalazki".
Nie wydaje mi się żeby to mogło być coś innego ... ale po kolei.
Jeśli chodzi o makro, to owocniki bardzo podobne do H. vernus ale zdecydowanie mniejsze. W moim przypadku max. 1,5-2mm.
Substrat niestety nie znany bo w pobliżu kilka gatunków liściastego plus świerk.
.
Zarodniki w moim przypadku nieco szersze jak opisane dla pierwowzoru;
http://www.ascomycete.org/portals/0/pdf/korf004.pdf Baral jednak też przenosząc go do rodzaju Hymenoscyphus, w opisie podaje juz nieco większą szerokość ale jak da sie z łatwością znaleźć jego wypowiedzi, to dopuszcza również szersze ... tak jak moje.
Sprawa wydaje sie być prosta. Zarodniki tego gatunku w miarę dojrzewania pęcznieją, praktycznie uzyskując obrys trójkąta. W opisie pierwotnym pewnie były mierzone zarodniki jeszcze młode. Nie sfotografowałem takich kiełkujących ale kilka wczoraj widziałem i na zdjęciu, co prawda niezbyt profesjonalnie ale pokazałem jak to mniej-więcej wygląda.
Duża różnica między zarodnikami tego gatunku a H. vernus polega na tym, że ten posiada zdecydowanie większe krople oleiste. Przeważnie dwie duże położone biegunowo i kilka małych.
Oba gatunki wymiary zarodników maja podobne.
.
Jeśli chodzi o teksturę to warstwa (ectal)zewnętrzna zbudowana jest z t. angularis ale poza tym wyróżnia się brązowym zabarwieniem na zewnątrz.
.
Worki dość krótkie
.
to jeszcze tekstura warstwy środkowej
.
i parafizy z bogatą żółtawą zawartością
.
jedyne czego nie sprawdziłem to występowanie croziers ale nie miałem już ochoty "babrać się" w preparacie więc ewentualnie tę kwestię pozostawiam do sprawdzenia innym (domyślacie sie pewnie komu).