Posłuchałem Marcina;
https://www.bio-forum.pl/messages/33/716395.html - w kwestii mikroskopu.
A to było tak: wczoraj znalazłem na dolnej stronie, butwiejącego jakiegoś liściastego. Czasu nie miałem to postawiłem tylko na wysyp. Dziś po powrocie z pracy postanowiłem sprawdzić czy to faktycznie ten gatunek ... domniemany w likowanym wątku. Reakcja na KOH identyczna jak poprzednio ale mikro nie za bardzo mi pasowało???
Nie wiem co znalazłem poprzednio ale ten to nie jest P. filamentosa. Z dostępnej literatury wychodzi mi Phanerochaete radicata? Czy słusznie to bardzo proszę o ocenę bardziej z nim zapoznanych.
W naszym rejestrze występuje pod nazwą Rhizochaete radicata. Czy faktycznie ten gatunek był tylko raz ujęty w publikacjach??? Spotykałem go już kilka razy ale w większości przypadków w zejściowym stanie (o ile to był on) i w sumie nie nadawał się do mikroskopowania ... ponad połowa masy w preparacie to jakieś glony:-(
Teraz to, co mi się udało do tej pory ustalić:
.
zarodniki
.
i ich wymiary.
Nieco zbyt szerokie ale przy takiej technice fotografowania jak stosuję minimalne odchyłki są jak najbardziej prawdopodobne.
.
Do reszty w zasadzie opisy są na zdjęciach.
Jedynie mogę dodać, że praktycznie ponad 90% cystyd ma bogatą inkrustację ... ale jej tu nie zobaczycie, bo dla pokazania grubościenności scianek musiałem za pomocą KOH kryształki rozpuścić.
Co do strzępek to dwa rodzaje: grubo- i cienkościenne.