Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Melanoleuca cognata czy M. melaleuca?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 02 maja 2017) «

#12482
od maja 2009

2017.05.01 19:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Ależ się mam z nimi:-(
Tej wiosny znalazłem je juz na kilku stanowiskach, między innymi w tym samym siedlisku co zgłoszona M. cognata i która była sprawdzona przez Anię.
M. melaleuca spotkałem w ubiegłym roku i pomimo, że może nieco nietypowe to jednak cechy mi odpowiadały a poza tym były zupełnie pozbawione cystyd.

.

Znalezione w tym roku też nie mają cystyd (sprawdziłem prawie wszystkie owocniki a przynajmniej po jednym z każdego stanowiska) ale ich wygląd jest zupełnie inny i bardziej właśnie odpowiada M. cognata. Wielkość zarodników też odpowiada temu gatunkowi, na M. melaleuca nieco za długie. Wobec tego chyba jednak trzeba zgodzic się faktycznie z nowym "trendem" w tej dziedzinie, który przemawia za tym, że cystydy w niektórych przypadkach nie są decydujące w określeniu gatunku.

Owocniki dzisiejsze, las sosnowy:


,

inne stanowisko z dnia dzisiejszego, zbocze żwirowni wierzba i sosny
owocniki nieco po przejściach


.


i jeszcze owocniki z kwietnia


Osobiście jeszcze nie natrafiłem na żadne info które potwierdzałoby występowanie tego gatunku wybitnie bez cystyd. Specjalnie zwlekałem z zamieszczaniem tego wątku do czasu aż sprawdziłem większą partię materiału.

PS: co do cystyd, to w sumienie nie całkiem jestem pewien? Przeglądając blaszki natrafiłem kilka razy na coś co wyglądem przypominało jakby zdeformowaną basidia a może w rzeczywistości są to jakieś szczątkowe cystydy. W każdym bądź razie nie były od nich wyższe.
Moje owocniki bardziej gabarytami odpowiadają Melanoleuca cognata var. nauseosa.
A może w moim regionie występuje jakaś jeszcze inna forma tego gatunku?

Czy kustosze(lub inni) byliby zainteresowani materiałem???

#12483
od maja 2009

2017.05.01 20:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Zapomniałem dodać, że cechy makro jak i wielkość zarodników pasuja również do M. brevipes???
Szczególnie szare blaszki już w młodym wieku i krótki trzon.
Spotkaliście sie może z takimi przypadkami?

#12484
od maja 2009

2017.05.01 20:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Znalazłem jeszcze jedną pokrewną dusze która nie ma cystyd Melanoleuca angelesiana A.H. Sm., Mycologia 36(3): 252 (1944)
Badania molekularne wykazały, że jest odrebnym gatunkiem, wystepuje wiosną, i w zasadzie wiekszość cech pasuje do moich ... a że występuje w Ameryce to chyba szczegół:-))

Trzeba poszukać jeszcze:-)

#1754
od czerwca 2014

Mirku, moją pierwszą M. brevipes spotkałem 13 kwietnia br. Moje spostrzeżenie jest takie, że znalezienie u niej cystyd nie było łatwe. Było ich naprawdę "co kot napłakał". Oczywiście to nie przesądza, że Twoje to może być zupełnie inna bajka.

#6049
od września 2005

zasada numer 1 przy Melanoleuca - nie rozgniatać preparatu, bo te włoskowate cystydy gdzieś wsiąkają najczęściej:D

#12485
od maja 2009

2017.05.02 09:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Robiłem obecnie coś około 15 preparatów i nic nie znalazłem a nigdy tego nie miałem. M. brevipes jak badałem to nie miałem problemu z cystydami chociaz faktycznie są delikatne.

W ub. roku sprawdzałem z mego stałego również wiosennego stanowiska i cystydy były od razu widoczne. Zdjęć mikro nie robiłem ale owocniki były nieco inne bo pomimo, że ten sam rejon ale kapelusz zupełnie bez odcieni brązu.

.

Jesienią spotkałem inne i tu tez nie miałem problemów. Co prawda cystyd mało ale w każdym preparacie co najmniej jedna.

.

i to o czym wczesniej wspominałem: - w preparacie widać jakieś "niedorobione" elementy z nieregularna kroplą, które również widoczne są i w obecnie sprawdzanych owocnikach(zaznaczyłem strzałkami)

.

Biorąc jednak do serca uwagi Błażeja, jak wrócę do domu, postaram sie jeszcze raz sprawdzić ... a materiału mam tyle, że dla całego Bio_Forum wystarczyłoby:-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2017 « starsze wątki (do 02 maja 2017) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji