Pewnie D. bullata, bo podkładki D. disciformis sa podobne, ale drobniejsze i bardziej regularnie koliste w zarysie - tak sie doczytałem na stronie Olarasa ?
Znalazłem jeszcze D. stigma - ale to kompletnie odbiega w inną stronę. Swoją drogą to ciekawe czy ta D. stigma występuje w Polsce ???
#306
Diatrype stigma jest w Polsce grzybem bardzo pospolitym, szczególnie w nizinnej części kraju, w górach trochę rzadszy.
Podkładki są rozlane, czasem bardzo długie i odkorowują gałęzie. Młode mają kolor jak na zdjęciach u mnie (z takim lekkim odcieniem ceglasto-brązowo-czerwonawym) a potem robią się czarne. Łatwo przeoczyć bo w sumie wyglądają troche jak kora :-) Zwłaszcz kiedy prawdziwa kora już odpadnie.
Jak dobrze się przyjrzeć (najlepiej przez lupę) to na powierzchni widać regularnie rozłożone kropeczki - ujścia perytecjów.
D. stigma zasiedla różne liściaste, głównie buk, ale nie gardzi wierzbą czy brzozą i innymi.
Na zdjęciach powyżej rzeczywiście może być Diatrype bullata. Ten gatunek występuje głównie na gałęziach wierzbowych.
Diatrype disciformis pojawia się prawie wyłącznie na gałęziach bukowych, sporadycznie na jaworach lub wierzbach.
Wszystkie wymienione gatunki są BARDZO pospolite.
Różnice mikroskopowe:
D. disciformis - zarodniki cylindryczne, wygięte (w kształcie wąskich serdelków :-), po osiem w worku, ułożone w dwóch rzędach, charakterystycznie stłoczone w centralnej części worka, który ma długą nóżkę i szczyt z podwójną ścianą.
D.bullata - zarodnik w kształcie nieco grubszych serdelków, z dwoma niewielkimi kropelkami (po jednej kropelce na każdym biegunie), po osiem w worku, ułożone w jednym rzędzie.
Diatrype stigma w Łódzkiem jest b. pospolity. Szczególnie znajduję go na gałęziach grabowych i bukowych. A zanim poznałem ten gatunek nazywałem go "asfalt" - rozlany na patykach.