Przeglądając internet nie da sie nie zauważyć, że istnieją gatunki asco wykorzystujące subikulum Byssonectria. W tym przypadku było bardzo podobnie. Ten pojedynczy owocnik o średnicy 4-5 mm rósł własnie razem z tymi z wątku:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/914649.html Zarodniki bardzo podobne do tych z rodzaju Melastiza... ale czy to któraś z nich??
Jednym słowem nie mam pomysłu bo w zasadzie nic mi nie pasuje do opisanych gatunków a na nic bardziej wiarygodnego nie moge trafić:-(
.
Nie zrobiłem zdjęć zewnetrznej powierzchni ale prosze mi wierzyć że jest jasno zabarwiona(delikatnie szarawa) a to za sprawą poskręcanych włosków które tworza swoistego rodzaju kutnerek (niżej zdjecia micro)
Trama owocnika w zasadzie w większości zbudowana z tekstura intricata, pozostałe warstwy bardzo cienkie.
.
Na brzegu owocnika znajdują się niepozorne, brązowo zabarwione włoski(szczecinki)oraz warstewka jakby żywicznej wydzieliny.
Ectal excipullum tak jak wspominałem jest bardzo cienkie, zbudowane z textura angularis i mocno posplatane z włoskami pokrywającymi owocnik
.
Medullary excipulum
.
Subhymenium słabo widoczne, cienkie, strzępki mocno zagęszczone.
Parafizy bardzo cienkie, bez zawartości.
Worki - z jodem reakcja negatywana
I na koniec zarodniki. W owocniku znajdowały sie w różnym stadium dojrzałości. Jak łatwo zauważyć niedojrzałe otoczone warstewką cytoplazmy. Dojrzałe jakby z apiculum oraz z ornamentacją. Oglądając wybarwione można zauważyć niezbyt wyraźna siateczkę (chociaż w zasadzie tego pewien nie jestem ... nie chciałem nadwyrężać eksykatu).