Bazując na;
A monograph of Otidea (Pyronemataceae, Pezizomycetes)
I. Olariaga1, N. Van Vooren2, M. Carbone3, K. Hansen1
No właśnie! Pamiętacie wątek:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/865352.html prezentuję go dlatego, że swoje obserwacje oparłem na porównaniu owocników z tamtego wątku oraz tych które zaprezentuje w tym. Bazując właśnie na w/w literaturze wyciągnąłem wniosek, że w linkowanym wątku to O. mirabilis sugerując się wzmianką że O. bufonia rośnie w lasach liściastych a O. mirabilis preferuje iglaste. Chyba jednak nie tak do końca? Cechy mikro bardziej mi pasują jednak do O. bufonia.
Spójrzcie tylko na te owocniki i porównajcie z tymi z linkowanego wątku ... w zasadzie, po makro identyczne?
.
Zarodniki, parafizy, worki, w zasadzie nic nie pomagają w identyfikacji, w obu przypadkach prawie takie same. Różnice w wymiarach worków podawane w w/w pracy nie uważam za wiarygodne. W jednym owocniku znalazłem worki o długości w zupełności pasujące do wymiarów podawanych dla dwóch tych gatunków a w zasadzie to nawet wykraczające poza zakres.
Jest jednak poważna jedna różnica która nie daje mi spokoju i przekonuje że to są dwa odrębne gatunki. Pokazana jest w monografii na rysunku nr 4 (zdjęcia b,c,d).
Jak widać chodzi właśnie o te brązowe krystaliczne czy też żywiczne wysięki.
Dla O . bufonia jak widać te krzyształki są obecne miejscowo praktycznie we wszystkich częściach tramy owocnika, oczywiście tworząc grubszą warstwę jedynie na zewnętrznej powierzchni owocnika. Tak też sytuacja wygląda jeśli chodzi o przekrój moich owocników ale z tego linkowanego wątku. Podobieństwo jest idealne:
.
Inaczej natomiast sytuacja wygląda w przypadku owocników prezentowanych w tym wątku. Wewnątrz tramy nie ma żadnych kryształków, jedynie gruba warstwa na zewnętrznej stronie owocnika. Poza tym warstwy sa nieco inaczej ułożone oraz delikatnie różnią sie zabarwieniem.
- przekrój owocników z tego wątku:
.
Czyżby takie są właśnie różnice między tymi gatunkami, a może w grę wchodzi jeszcze jakiś inny gatunek. Zakładając że linkowany jest O. bufonia ... to jakim gatunkiem jest ten???
Błażeju, nie zechciałbyś rzucić na nie okiem? Jeśli chodzi o gatunek tu prezentowany to materiał dobry: jeden dość duży owocnik dojrzały i jeden mało dojrzały. Kolekcja linkowana bez zarzutu i myślę, że O. bufonia wymaga tylko potwierdzenia?
Jeśli zgodzisz się to wyślę je razem abyś miał możliwość porównania ich tak jak ja miałem. Różnice są ale żeby je dokładnie zinterpretowac to trzeba bardziej wprawnego oka niż moje.