• Mucronella calva?
#4274
od lipca 2005
może ale nie musi - trzeba sprawdzić pod mikroskopem
#4275
od lipca 2005
Dziękuję Marcinie, spodziewałam się, że tak odpowiesz:-D i z ciekawości dopytam - jakie jeszcze gatunki można w tym przypadku wziąć pod uwagę?
Sugerując się wyglądem i substratem, ja wziąłbym jeszcze pod uwagę Mucronella flava ... chociaż innych nie znam i być może jest jeszcze coś podobnego?
Oooo! - Marcinie, to już by było całkiem pięknie:-))
Też na to "polowałem", ale niestety, u mnie jak na razie tylko Mucronella.
oczywiście z chęcią sprawdzę
ale ja nie wiem czy to Dentipratulum - to można stwierdzić dopiero pod mikroskopem - ja to podałem tylko jako jedną z opcji (choć mało prawdopodobną)
#4276
od lipca 2005
Uff... już się bałam, że nikt nie zaproponuje sprawdzenia;-) a z natury swojej nie lubię się narzucać;-)
Bardzo dziękuję Wam wszystkim Panowie - i za ciekawą dyskusję z typowaniem rarytasów, i za propozycję sprawdzenia:-D
Jak dla mnie każdy gatunek Mucronella jest nadzwyczajny ale Dentipratulum... wiadomo - najwyższy poziom marzeń. Podzielam jednak zdanie Marcina - choć tego gatunku nie można wykluczyć, to jednak prawdopodobieństwo jest w tym przypadku chyba niewielkie. Choć z drugiej strony, kto wie? Puszcza Bukowa już nie raz nas zaskakiwała swoimi cudami... Wspomnę choćby takie rarytasy jak:
- oznaczony przez Błażeja Melanotus horizontalis,
- oznaczony przez Darka Spongipellis delectans,
- odkryty przez Pimpka Melitosporiella sedinica,
- czy (z innej "beczki") - znaleziony przez Kamila Kędrę, oznaczony przez Kacpra Nietrzpiela, i jednoznacznie potwierdzony przez Prof. Jerzego Gutowskiego gatunek chrząszcza - Necydalis ulmi...