Wczoraj znaleziona na jakimś fragmencie, porządnie już zbutwiałego pnia.
Niewątpliwie to ten rodzaj, ale co do gatunku nic nie mogę dopasować.
Z klucza wychodzi mi (z trudem) A. alnicola. "Z trudem" dlatego, bo nie mam do niej opisu:-(
Do tej, najbardziej pasuja mi zarodniki. Jeden trafił sie olbrzymi ale to raczej niczego nie zmienia. Mogłem go pominąć ale zmierzyłem z czystej ciekawości.
Podstawki 4- sterygmowe ale, nie wiem czy dobrze widziałem bo z dwoma sterygmami też trafiały się. Sprzążki obecne ale nie przy wszystkich septach.
Jak widać przy podstawkach w zasadzie nieobecne ale juz głębiej częstsze. Strzepki w zasadzie jednego typu ale o różnych grubościach. Tych grubszych nie sfotografowałem. Na nich sprzążki są zdecydowanie liczniejsze.
.
W opisach podawana jest wartość "subbasidial hyphae"? Raczcie wyjaśnić o jakie strzępki chodzi? Czy to są te z których bezpośrednio wyrastają basidia, czy też strzępka główna z której, z kolei te "gałęzie" wyrastają?
Jeśli chodzi o zarodniki i rozłożenie strzępek to jeszcze pasowałaby A. epiphylla ale tu jak widze na ilustracjach strzępki są z lekka inkrustowane, a w moim przypadku czegoś takiego nie dopatrzyłem się? A może ta cecha jest bardzie "dyskretna" niż moje oko da rady wypatrzeć?
Z kolei w MB pokazanych jest kilka kolekcji i nie we wszystkich inkrustowanie jest wykazane? Zmienność w obrębie gatunku? Bo jeśli tak to faktycznie może być ten gatunek.
Może są osoby zainteresowane tym rodzajem? Chętnie pozbędę się Go:-)