Może to jeleniak sarni? Nigdy nie znalazlem :-(
a chyab tak.... całkowicie zgodny z opisem, no i fotkami :)
Wydaje mi się, że to jest raczej jeleniak szorstki (Elaphomyces asperulus). Jeleniak szorstki i sarni (ziarnisty)(Elaphomyces granulatus=E.cervinus) są gatunkami bardzo podobnymi do siebie. Czasem łaczone są w jeden. Rozstrzygnąć może wygląd zarodników,które u sarniego mają wyraźne kolce, a u szorstkiego niziutkie brodawki. Gatunki te różnią się też ekologią. Sarni rośnie raczej pod drzewami liściastymi, a szorstki pod iglastymi. Stawiam na szorstkiego - z prośbą o zdjęcia zarodników, które niestety mogą być jeszcze niedojrzałe bo to są młode owocniki.
#877
Elma :)))
To jest przysmak dzików i saren. Jak w lesie widzę rozkopaną ściółkę to podchodzę. Szansza na takiego grzybka jest ogromna. Dzisiaj znalazłem kolejne dwa - jeden całkiem dojrzały - w środku wystrzelił jak purchawka. Foto oczywiście małe załącze jak wgram z notebooka.
#372
Pimpek....no przecież wieeem....hahaha!!!
Tylko żartowałam
:o)
#1150
Nie wiedziałam o tym i wiadomość od Pimpka jest dla mnie bardzo cenna. Często przechodzę w lesie obok rozrytej ziemi i nigdy nie przyszło mi do głowy tam zajrzeć. Dziękuję, Pimpek. Korzyści dla takiej osoby, jak ja - amatorki , z naszego forum są niezmierzone. Nauczyliście mnie tak wiele, że trudno sobie to wyobrazić. Bardzo, bardzo Wam dziękuję.
Narazie, niestety, nie mogę się pochwalić żadnym świeżym kapeluszaczkiem, bo u nas na Dzieżnie jest OKROPNIE SUCHO!!!
#552
W piątek znalazlem jeleniaka, którego oznaczyłem jako jeleniaka sarniego :-) Był już stary i rozsypujący się, wystawał z ziemi, najprawdopodobniej został wypłukany przez deszcz. Początkowo myślałem, że to galas, był kulistego kształtu, ale po dokładnym obejrzeniu stwierdziłem, że to jeleniak. W środku była zbita, ciemna masa zarodników.