#3166
od marca 2010
Poczytałam trochę w sieci i na razie znalazłam info, że ten grzyb tylko na sosnach rośnie :-( Może za słabo się rozejrzałam, ale innego hosta nie znalazłam jak dotąd. A Ty z czego korzystałeś przy oznaczaniu?
ACTA BOTANICA NEERLANDICA, Vol. 2 (2), 1953 - Studies in the Discomycete Genera Crumenula De Not. and Cenangium
oraz
Mycologia 37 (3), 1945
o substracie jak na razie nie doczytałem, tylko wzmiankę znalazłem, że anamorfa rośnie na sośnie ale to zbyt zawiłe bo jeszcze do końca chyba nie wyjaśnione czy rzeczywiście jest to ona?
A chrzanić ją :-(
W SYDOWIA - ANNALES MYCOLOGIC autor wspomina o dwóch gatunkach o zarodnikach wrzecionowato-elipsoidalnych (G. pinicola oraz G. sororia) które różnią się od pozostałych właśnie zarodnikami(takie jak u moich).
Rehm (1896) wyrzucił te dwa gatunki z rodzaju Godronia i przerzucił do Crumenula ze względu na to, że Godronia charakteryzuje sie długimi(nitkowatymi) zarodnikami. Póżniej znów je połączono i tak " w kółko Macieju".
O innych nic mi nie wiadomo które rosłyby na liściastych bo te wspomniane faktycznie notowane z sosny.
Poleżą do wiosny w dojrzewalni to może coś wyniknie w międzyczasie. Jak na razie odpuszczam bo nie mam nowych materiałów a wg, tych cytowanych to nawet opisy co do wyglądu owocników znacznie różnią się, jakby opisywali dwa odrebne gatunki?
Jakby ktoś trafił na jakieś ciekawe materiały to proszę o info:-)
Zajrzałem do dojrzewalni i ze wstydem muszę przyznać że część kolekcji tam złożonych pleśń zasnuła:-(
Całe szczęście że tylko raczej powtarzające się, które złożyłem tam w celu uzyskania bardziej dojrzałych owocników.
Co do tematu mojej domniemanej!!! Godronia? ... coraz mocniej zastanawiam sie nad innymi rodzajami?
Nic w rodzaju Godronia nie znalazłem więc poszedłem w kierunku im podobnych. Jak na razie zastanawiam się nad Patellariopsis clavispora ale może i jakiś inny rodzaj? Może Patellaria, Patinellaria a i Durella nie wykluczona chociaż mało prawdopodobna.
Owocniki bardzo ładnie dojrzały. Są w różnym stadium rozwoju więc materiał doskonały, tym bardziej, że wszystkie z kręgu podejrzanych to "biała plama" w naszej mykologi.
Skusi się ktoś z bardziej zaawansowanych na pooglądanie materiału pod mikroskopem. Nawet z czystej ciekawości, bez żadnych zobowiązań w sensie oznaczania.
Ewentualnie w ostateczności może jakieś podpowiedzi, czasu mało a materiału trzeba by "trochę" przewertować.