W ubiegłym roku znalazłam je pierwszy raz, przy rachitycznym żywopłocie z ligustru przed budynkiem mojej szkoły. Nawet je pokazałam na forum:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/812988.html.
Mimo tego, że miałam już wtedy mikroskop nie byłam w stanie ich oznaczyć. Przy jakiejś okazji dałam suszki Ani, ale były bez etykiety, więc myślę, że je wypinkoliła :-D
O ile brak wiedzy i umiejętności nie pozwolił mi tego grzybka oznaczyć rok temu, to w tym roku, szukając materiałów przy jego oznaczaniu natknęłam się na artykuł, pracę nt. Flammulina fennae (ale o innych też piszą, polecam, bo nieco burzy, np. moje przekonanie co do podziału gatunkowego tego grzybka)
http://trace.tennessee.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1006&context=utk_ecolpubs Gdyby nie ten artykuł oznaczyłabym sobie tę płomienicę wg. klucza w FN kierując się samymi zarodnikami i cystydami, ale autorzy tej pracy twierdzą, że ani okres fenologiczny, ani same zarodniki i cystydy nic nie dają, dopiero kombinacja wielkości zarodników oraz kształtu komórek krańcowych (terminal cells) w skórce kapelusza (ixohyphidia) oraz pileocystyd daje podstawę do prawidłowego oznaczenia. No i nasiedziałam się nad preparatami ze skórki kapelusza, które uwielbiam robić :-( Narobiłam zdjęć, to pokażę.
Wydaje mi się, że dobrze oznaczyłam, ale nic, a nic nie dam sobie za to oznaczenie uciąć, więc proszę o opinie wszystkich, którzy widzieli, w realu lub wirtualnie :-) . I jak zwykle, sakramentalne, Błażeju, chcesz najpierw oglądnąć, czy zgłaszać? A może Ania też zerknie na wątek? :-D
Na kiepskich fotkach makro grzyba, pileocystydy, komórki krańcowe skórki kapelusza, i jakieś zarodniki.
I trochę danych technicznych. Pomiary 22 zarodników dają wymiary od 8,4 do 6,4 długości i od 3,6 do 4,8 mikro szerokości. Zróżnicowane. Ale średnie Q - 1,6 mikro. Średnia długość zarodników ze wszystkich pomiarów wyniosła 7,52 a średnia szerokość 4,5 mikro. Wymiary cheilo i pileocystyd zgadzają się z opisem w artykule i kluczach.