Mam nadzieję, że tym razem pod mój mikroskop trafił właśnie ten gatunek chociaż po doświadczeniach z
Geopora i
Geopyxis, zaczynałem wątpić:-(
Trzy gatunki o podobnych cechach a jakie zamieszanie!
P. plautus, P. inquilinus oraz ostatni chyba najbardziej kontrowersyjny P. semibulbosus. Ten ostatni jest wg. mi dostępnych źródeł tak niepewny, że najchętniej uznałbym, że po prostu nie istnieje?
Z drugiej strony to bładzę w domysłach, bo skoro P. inquilinus wyróżnia sie oliwkowym odcieniem w centrum kapelusza to ja spotykam jasne owocniki gdzie tej oliwki nawet pod lupa nie dopatrzysz się.
Mniejsza z tym jaki punkt widzenia ktoś przyjmie bo ten mój ani jasny ani oliwkowych odcieni nie posiada ... za to pasuje jak ulał do opisu P. plautus:-)
2016,09,25
Substrat niestety niezidentyfikowany, co w sumie nie ma dużego znaczenia bo co prawda rzadziej ale na iglastym też występuje. Chociaż wystepuje zazwyczaj pojedynczo to też i grupowo był notowany.
,
a teraz "duszyczka":
zarodniki wg FN za duże ale już wg FAN idealnie w zakresie:-)
.
Pleuro- i cheliocystydy dość zmienne i zarazem dość podobne jednak na ostrzu blaszek do się zauważyc w niektórych miejscach skupiska bardziej zgrubiałych.
'
zazwyczaj jednak
.
skórka kapelusza z podłużnymi strzępkami zabarwionymi na brązowo>
Ciężko jakoś fociły się bo za bardzo przylegały do skórki a preparat zawsze mi sie układał nie tak jak bym sobie tego życzył ... ale widać.
.
kaulocystydy obficie występujące, kształtu +/- tak jak niżej
są jakieś uwagi???