Cześć :-) Cisza jakaś na forum. Wszyscy w lesie? ;-) 16 września znalazłam tego Pluteuska w Lasku Miejskim w Pabianicach. Rósł na korze sosnowej pozostawionej w lesie pow wycince. Oglądałam go na świeżo pod mikroskopem i z kluczem próbowałam oznaczyć, ale nie robiłam dokumentacji ani notatek. Niemniej jednak, idąc kluczem FN, oznaczyłam go jako drobnołuszczaka jeleniego, bo nie znalazłam sprzążek, mimo robienia kilku preparatów ze skórki. Wszystkie wymiary zarodników, kształt cystyd itp. się zgadzają, ale mnie się nie zgadza makro tego grzyba. Wiem, że jak zwykle kiepskie zdjęcia wstawiam, ale liczę na Wasz geniusz. Czy ten grzyb mieści się w Waszym oglądzie P. atricapillus? Jeśli tak, dam mu spokój i uznam, że on. Jeśli nie, będę próbowała coś jeszcze uzyskać z suszka.
Nie są, Aniu. To moje gówniane zdjęcia, przepraszam. Aż poleciałam na suszku sprawdzać pod stereoskopem :-( Są takiego samego koloru, jak blaszka. Zapomniałam dodać, że trzon, co troszkę widać na prześwietlonej focie, ma ciemne, ale nie bardzo, włókienka, zwłaszcza w dolnej części. Też ci nie wygląda na jeleniego?
(wypowiedź edytowana przez beata_lyszkowska 23.września.2016)
Oj, przypomniało mi się, że jednak zrobiłam (kolejne słabe) zdjęcia pleuro i cheilocystyd tego grzyba. Skleroza nie boli. Ale to cała dokumentacja. Nic więcej nie mam.
W lesie,a po co? U mnie totalna pustynia,może po tym deszczyku co to spadł był coś się pokaże. Takie haczykowate cystydy-to on zapewne,ja się w tym roku ich naoglądałem,myślałem że coś ciekawego,a tu haki.
Romku, no ale przecież wiesz, że cała sekcja Pluteus ma takie cystydy, nie tylko d. jeleni, stąd moje wątpliwości, zwłaszcza, że substrat nie taki oczywisty.
Romku, pisząc o hakach nie miałam na myśli rodzaju Pluteus, tylko sekcję Pluteus w tym rodzaju. Te z tej sekcji charakteryzują się właśnie hakowatymi pleurocystydami.