Jacku, to już ostatni gołąbek z ostatniej dostawy.
No i nie wiem, najpierw błądziłam, bo w kluczeniu nie brałam pod uwagę sekcji Tenellae, jednak mikro bardzo podobne do R. puellaris. To co nie pasuje, to dermatocystydy, często z wydłużonym kończykiem na szczycie. Obejrzałam inne puellaris ze swoich zasobów i tam takich nie ma. No i to siedlisko, w liściastych występuje b. rzadko. Pasują cystydy (zdjęcia marne więc nie daję) i złoty pigment w skórce (tego mniej niż do tej pory obserwowałam). Zostawię jako sp.
Serdecznie dziękuję za oznaczenie moich znalezisk :)
Co do tego, to makro też podobne do wymienionego gatunku. Wizualnie nie kojarzę bym znajdował "takie" gołąbki. Polska nazwa gatunkowa odpowiada informacjom jakie można znaleźć w necie, po polsku, na temat tego gatunku ;-) Jeśli chodzi o występowanie w Polsce dowiedziałem się jedynie, że był notowany :)
Ale to mały grzybek, zarodniki znacznie mniejsze. R. puellaris rośnie w liściastych, ale rzadko. To pewnie ten gatunek, a różnice może wynikają z siedliska?
Zapomniałabym, nie zginął Ci taki grzybek przypadkiem?
Rozumiem, że pytanie do mnie.
A był ten suszek z tymi gołąbkami, bo to by raczej zawęziło krąg poszukiwań. W sumie to jednak nie ma się co przejmować. Musiał się zaczepić do jakiegoś gołąbka, ale zapewne nie był sam, tak więc znalezisko "nie zginie" :)
No tak, za fajne znalezisko, by to "zostawić" :-) To teraz muszę jeszcze dopasować tego suszka do moich znalezisk z tamtego okresu, powinno się dać zrobić :)