Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Prawie na pewno Lepiota griseovirens.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Lepiota s.l. (Lepiota, Echinoderma, Macrolepiota, Melanophyllum, Leucocoprinus, Leucoagaricus, Cystolepiota) «
GREJ296079

#1276
od czerwca 2014

06.08.2016; Dokładnie w tym samym miejscu, w którym znalazłem ostatnio pieczarki prezentowane tu:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/861148.html
W pobliżu brak drzew iglastych, a występują głównie akacje, klony, dęby, jesiony i inne liściaste. 5 owocników z wyraźnie oliwkowozielonym odcieniem, widocznym pod pewnym kątem i trudnym do przedstawienia na fotografiach. Mam nadzieję, że dobrze typuję gatunek.

Warto było dziś odwiedzić ponownie to miejsce. Zwłaszcza, że tuż obok Lepiota, (około 0,5 m) - zauważyłem niewielką "plantację", też skądinąd niezbyt popularnego gatunku: piórniczki rozgałęzionej - (Pterula multifida). Tym razem jestem przekonany, że o żadnym ozonium czernidłaków, mowy być nie może. ;-) :-)

#5433
od maja 2006

Pterula multifida - tak, nie jest to nie Ozonium :-)

#1277
od czerwca 2014

Dzięki Piotrze. :-)
Informacje o "iglastych koligacjach" tego gatunku wydają się być nieco przesadzone. ;-) A może ma on jakieś wyodrębnione formy?

Edit: Jeśli na zdjęciu widać sosnowe igły, to od razu uprzedzam, że pojedyncze sosny są w "bezpiecznej" odległości. ;-) Grzybki rosły na liściastej ściółce (nie na drewnie) z niewielką domieszką igieł.

(wypowiedź edytowana przez przemochle 06.sierpnia.2016)
i

#5434
od maja 2006

Znam w Pieninach 2 stanowiska, jedno w miejscu gdzie wydaje mi się że są same jodły i w drugim, w starodrzewiu bukowym, bez jodeł. Pewnie trzeba zbadać mikoryzy. Czasem wystarczy małe drzewko, siewka.

#1279
od czerwca 2014

No tak - wszystko jest możliwe. Z drugiej jednak strony, ileż to różnych grzybów nadrzewnych kojarzonych z iglastymi, czy liściastymi - było wyjątkowo spotykanych na nie "swoim" typowym substracie? Kiedyś się ktoś tymi Pterula zajmie i się wyjaśni, dopóki ktoś inny nie postawi innej tezy. ;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Lepiota s.l. (Lepiota, Echinoderma, Macrolepiota, Melanophyllum, Leucocoprinus, Leucoagaricus, Cystolepiota) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji