Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Hubowate - czyreń ,włóknouszek?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 styczeń-maj «

#2

czyreniowa smolucha???
Grzybek numer 1 i 2 spędza mi sen z powiek od paru dni. Klucze i atlasy niby gdzieś mnie prowadzą, ale zawsze coś nie pasuje na koniec i zaczynam od nowa:-)))Rodzinka wygląda jak na zdjęciach. Rosnie na pniaku świerka/może sosny. Wysyp sie nie wysypał - z grzyba wylazło tylko masę robactwa. Zapach - na pewno nie anyż, ale coś korzenno-pomarańczowego. W każdym razie miłe. Smakuje kwaskowato. Wierzch kapeluszy bardzo wyraźnie zamszowaty.
czyreniowa-smolucha2
Obijam się gdzieś w okolicach czyrenia sosnowego (Phellinus pini), smoluchy świerkowej (Ischnoderma benzoinum)i niszczycy pachnącej (Gloeophyllum odoratum)


Drugi grzybek - czy poprawnie wygląda mi na włóknouszka promienistego (Inonotus radiatus)?w³óknouszek?
i

#1113

2005.03.22 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
W temacie hubowatych jestem słabiutka, ale czy nie przyszedł Ci do głowy pomysł z lakownicą lśniącą- Ganoderma lucidum? A może pniarek obrzeżony- Fomitopsis pinicola? Nie wygłupiłam się za bardzo?
Co do włóknouszka - znam tylko Inonotus obliquus - włóknouszka ukośnego. Innych nigdy nie widziałam.

#3

Twoja wiadomość ma numer 1113 - i Ty jesteś słabiutka???? :-))) Słabiutki to jestem ja - ale na maxa zarażony... grzybicą. Lakownica kojarzy mi się z... lakowaną powłoką, zresztą wiele ich do tej pory nie znalazłem. A moje huby są misiowato zamszowe. Z pniarków obrzeżonych natomiast mógłbym zrobić kompedium:-))) Znajduje ich bardzo dużo, od klasyków w kształcie i kolorze, po niemal całkiem pomarańczowawe czy w bardzo nietypowych kształtach. Pniarek to jeden z nielicznych grzybów za który daję sobie obciąć rękę:-)))
i

#823

2005.03.22 22:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Lakownica Jolu to na pewno nie jest. Podoba mi się zdjęcie 2 naszego "podbijacza ceny" :) To drzewo, to ma przerąbane :D
Masz foto owocników "od spodu" ??

(wiadomość edytowana przez pimpek 22.Marca.2005)
i

#357

Co do 1. i 2. to nie odrzucałbym całkowicie anyżaka pachnącego. On faktycznie ma bardzo przyjemny kwaskowaty zapach z nutą anyżu i pomarańczy. Jesteś pewnien, że to nie to? Z wyglądu też przypomina mi właśnie tego grzyba.

Co do włóknouszka to nie mam pojęcia, czy to on. Radziłbym poczekać na Olarasa albo Marcina Piątka :-)

#4

Anyżak pachnący syn. niszczyca pachnąca czy też odwrotnie :-))) zwiodła mnie na manowce. Pasuje wszystko prócz zapachu anyżu, a podobnież ma on być silny. Kilka dni temu wytropiłem stado anyżowych wrośniaków i jakgdyby w zapach grzybowego anyżu jestem wwąchany:-)))Ale może zapach nie jest tu cechą kluczową i to właśnie anyżak:-))) Ale też z braku tej wiedzy mam trudne noce:-)))
Foto od spodu zrobie jutro - chyba że sprawa wyjaśni się wcześniej:-))
A jeśli chodzi o podbijanie ceny:-)))) Ja musiałem mieć tę książkę - to jest jak choroba. Pimpek - jeśli to Ty licytowałeś jako Szaraczek to prosze o wybaczenie:-)))

#824

2005.03.23 00:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Nie, Spin, ja czmychnąłem Ci sprzed nosa Tom I :)
i

#760

Myślę sobie, że na tym pierwszych zdjęciach może to może być murszak rdzawy - Phaeolus schweinitzii (Fr.) Pat. Gatunek uwielbiający świerki i sosny również. Na dodatek należy do rzadkich.
A na trzecim to może i fałdówka kędzierzawa - Plicaturopis erispa (Fr.) Reid ???, ale potrzebne zdjęcia umożliwiające lepsze pokazanie owocników.
i

#290

2005.03.23 07:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Jak będziesz robił zdjęcia zrób oprócz spodu także przekrój.
Hymenofor postaraj się zrobić na maksymalnym zbliżeniu (a ściśle rzecz biorąc powiększeniu) jakie jest w stanie zrobić Twój aparat.

To pierwsze to może być istotnie murszak rdzawy (Phaeolus schweinitzii) a drugie tak jak typujesz.

#1048

2005.03.23 08:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Pierwsze to według mnie niszczyca (anyżak)pachnąca. Teraz - przedwiosennie - zapach może byc nieco inny od anyzowego. Murszaka wykluczam (teraz nie miałby takich aksamitnych owocników, tylko zeszłoroczne, ciemne) i nie pachniałby tak wyraźnie... Niszczyca i już :-)
Drugie - nie mam pojęcia :-(

#761

A może też i smolucha świerkowa???

#1051

2005.03.23 08:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Nie :-))) Będę się upierać dopóki Marcin tu nie zajrzy :-) Na smoluchę ma za gruby i za aksamitny brzeg owocnika. I jest to niszczyca :-) O!
i

#762

Pewnie jak zazwyczaj roztrzygnięcie będzie wtedy, gdy Tomasz wykona zdjęcia, tak jak napisał Marek, Ktoś to "rozpatrzy" pod mikroskopem, a Marcin przystawi kropkę nad i.

#826

2005.03.23 10:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
No nie jest to murszak rdzawy (Phaeolus schweinitzii)..... raczej.
i

#763

Ostatnio dowiedziałem się od osoby bardzo wiarygodnej, że murszak rdzawy spotkany przez niego, miał zapach terpentynowy. I pewnie tak było jak tak określił. Podobne doznanie miałem zeszłego roku przy młodym pniarku obrzeżonym. Marek S. swego czasu trafnie wypowiedział się na temat zapachów, co w całej rozciągłości popieram. Sam miałem wielkie zastrzeżenia do własnych sensorów węchowo-smakowych, zasugerowany tak mocno słowem pisanym. Mogę tylko podkreślić, że to co napisane nie zawsze jest zgodne z tym, co osobiście odczuwamy, czy stwierdzimy.
Jest kilka już wskazań i pewnie każdy obstaje przy swoim, a prawda pewnie jeszcze jest w lesie.
Tomasz. Dodam tylko, abyś poszedł za przykładem innych i zabierał owocniki do oznaczenia. Jak nie sam, to ktoś to zrobi w takim wątpliwym przypadku.
i

#764

Pimpek. Bardzo podoba mi się Twoje wykluczenie.
Wykluczasz coś, czego sam nie jesteś pewien.
To brzmi tak.
"Jestem zdecydowanie przeciw, ale sam nie wiem czy jestem przeciw, czy za". W polityce to bardzo przydatna cecha.
Ja dokonałem życiowego wyboru. Polityka mnie nie interesuje.

#5

Poniekąd cieszę się, że tak od razu wszyscy nie wiedzą co to za grzyb:-)))Na zdjęciach najmniejszy z rodzinki, ze wszystkich stron. Ubytek kapelusza to efekt moich prób smakowych - musielibyście widzieć mojego 8-letniego syna: Mama, mama!!!!! tata je hubę!!!!!
kap

hym

por

przek

(wiadomość edytowana przez spinmaster 23.Marca.2005)

#99

Podoba mi się determinacja Ani. 1 i 2 to rzeczywiście niszczyca pachnąca (Gloeophyllum odoratum), a nr 3 to stare owocniki włóknouszka promienistego (Inonotus radiatus).

#8

Anyżaka vel niszczycę wykluczyłem po zasugerowaniu sie tym bardzo mocnym zapachem anyżu. Czyli może być tak, że coś mocno podkreslane jako cecha grzyba, wcale nie musi byc jego cecha kluczową? A może to efekt pory roku i za parę tygodni mój grzyb zacznie pachnieć anyżem?

(wiadomość edytowana przez spinmaster 23.Marca.2005)
i

#765

Zdecydowana postawa Ani zasługje na najwyższą pochwałę i podziw.
Jest pakiet zdjęć i jest kropka nad "i".

#1052

2005.03.23 12:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Dajcie spokój Chłopaki - ja z natury uparte babsko jestem ;-)) Co nie znaczy, że się nie mylę :-)))
i

#358

2005.03.23 13:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Elmira Brzozowska (elma)
Aniu - nie babsko tylko kobieta no i rzeczywiście rzadko się mylisz. Ja też jestem pełna uznania. Między innymi dzięki Tobie wiele sie tutaj na forum nauczyłam (oczywiście w żadnym wypadku nie umniejszam roli innych dyskutantów!!!)
i

#1116

2005.03.23 17:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Ja na tym pierwszym zdjęciu widziałam,że to brązowe się błyszczało...
Piszcie, piszcie, ja będę się douczać z "hub".
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 styczeń-maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji