Będzie sporo obrazków.
Najpierw obrazki. Proszę o cierpliwość. Jak już wszystkie umieszczę to będę siał ferment.
Po kolei.
Miałem znalezisko (trzy stare owocniki - 010929-13 i młody egzemplarz w tym samym miejscu 010929-13A) które początkowo oznaczyłem jako Geastrum pectinatum. Po Breitenbachu sugerując się silnymi brodawkami na zarodnikach, trudną do interpretacji apofizą (o czym dalej w części fermentacyjnej :) ) i przez bład w skalowaniu wyszły mi b. duże zarodniki.
fot. 010929-15 (zbiór 010929-13) Trzy stare owocniki
fot. 010929-16 (zbiór 010929-13A} Młody owocnik z tego samego miejsca co poprzednie.
Siedlisko to pobocze drogi w lesie, na piasku, w pobliżu świerki/sosny/dęby.
Niedawno weryfikowałem skalowanie mikrometru i wyszły mi jednak mniejsze rozmiary - _średnio_ 4.4 mikrometra w porywach do 5. Tym {Rudnicka-Jezierska} oraz kolekcja Ani się sugerując doszedłem do wniosku że to raczej Geastrum striatum.
Ale nieco póżniej sprawdziwszy wszystkie swoje kolekcje "striatum-pestinatum" i okazało się, że mają one równo 4.3-4.5 mikrometra _średnio_ średnicy i tak samo wyglądające zarodniki. Ani Kujawy raczej niewątpliwe G. striatum mają też 4.5-5.5 mikrometra średnicy wg. jej pomiaru. Patrząc po różnych źródłach rozmiary zarodników są podawane tak, chcialo by się rzecz, niedbale, że niesposób uznać tego za cechę różnicującą striatum-pectinatum. Innych cech różnicujących mikroskopowo też nie ma.
Zarodniki we wszystkich trzech moich znaleziskach (trzecie pokażę później) wyglądają tak samo:
fot. 050317-0841 zbiór 010929-13; zarodniki w wodzie, obj. x100 z imersją
Pozostają w zasadzie jako cechy diagnostyczne tylko cechy makro:
- apofiza
u striatum - kanciasta, skierowana w dół, "apofiza w postaci charakterystycznego wałeczkowatego zgrubienia o ostrej krawędzi skierowanej w dół tworzącego rodzaj kołnierza wokół szczytu szyjki" {Rudnicka-Jezierska}
u pectinatum "szeroka, bez mączystego nalotu, często promieniście pomarszczona, jak karbowana" {Rudnicka-Jezierska} i uwaga!
"szyjka u podstawy bywa otoczona otoczona zgrubieniem będącym częścią wartwy mięsistej [tj. wewnętrznej strony osłony zewnętrznej - ramion gwiazdy]" {Rudnicka-Jezierska}
i
tu jest podstawowa zagadka, o czym z obrazkami poniżej
- kształt główki (endoperydium)
striatum zwykle spłaszczone,
pectinatum zwykle kuliste,
- rozmiar - striatum nieco mniejsze niz pectinatum
Zaraz będą obrazki detali.
(wiadomość edytowana przez marek 21.Marca.2005)