Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nie, na pewno nie piestrak jadalny?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 04 sierpnia 2016) «

#1212
od czerwca 2014

10.07.2016; Zakrzaczony, (bez czarny, leszczyna, wiśnia) szpaler jabłoni. Pod okapem budynku inwentarskiego, (stajnia). 4 drobne owocniki. Jakieś podpowiedzi? ;-) :-)

#5279
od września 2005

Poproszę:D

#1213
od czerwca 2014

Błażeju, prześlę na pewno. :-) Tymczasem zapytam, (przyznam, że jest adrenalina ;-)) - czy to możliwe, że Tuber magnatum? Worki 1-4 zarodnikowe. Zarodniki o ornamentacji wybitnie grubo siateczkowatej.

#5280
od września 2005

Nie wiem. Z podziemnymi mam niewielkie doświadczenie, "pomacam" to może powiem:D

#5396
od maja 2006

Sprawdź, czy pod mikro nie widać włosków na ścianie owocnika. Moim zdaniem to raczej Tuber puberulum.

#1214
od czerwca 2014

Nigdy bym nie podejrzewał, że w promieniu 50 m od domu można znaleźć tyle ciekawych gatunków grzybów. :-) Wczoraj przez kilka godzin napawałem się myślą jakie to piękne piestraki udało mi się wykopać. Krótko przed wstawieniem na forum postanowiłem jednak obejrzeć je pod mikroskopem, a tu takie zaskoczenie. Worki nie są 8 zarodnikowe! :-) Typowaniem gatunku zainspirował mnie opis piestraka z atlasu Marka, w którym jest wzmianka o podobieństwie do T. magnatum. Teraz już wiem, że to nie takie proste, a białawych trufli jest cała grupa. :-) Całkiem możliwe, że masz rację Piotrze. Jeśli Błażej się nie obrazi, a Ty się zgodzisz - to chętnie dorzucę i Tobie kawałek owocnika razem z "czerwonymi miseczkami", (może wreszcie dotrę na pocztę). Mam jeszcze pozostawione w ziemi 2 owocniki, widać je bo rosną pod okapem budynku i ulewa odsłoniła ich górną powierzchnię. Poczekam jeszcze z ich zbiorem, bo marzy mi się obserwacja ich dalszych faz wzrostu. Na razie mają około 1 cm średnicy. Oby tylko ślimakom nie zasmakowały te grzybki z "pańskich stołów". ;-) :-)

#5397
od maja 2006

Piestrak podobny do Tuber magnatu - tak, ale w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę rozmiar :-)

#1216
od czerwca 2014

No tak, masz bez wątpienia rację. :-) No i ta leszczyna też może być sugestywna.

#1247
od czerwca 2014

Makroskopowo wnętrze owocników nie przypomina mi na razie Tuber puberulum. Być może wraz z dojrzałością owocników i ja dojrzeję do takiej oceny. :-) ;-)
Są jednak twory przypominające włoski, (H2O):

Worek z widoczną częścią bazalną:

Zarodniki:

Obserwuję jeszcze 4-5 owocników. Mierzą około 1-3 cm średnicy i jestem niemal pewien, że rosną przy korzeniu leszczyny.
Słowem, na pewno "krążymy" w okolicach typowania Piotrka, a Prof. Kustosz - z pewnością wyda sprawiedliwy werdykt. :D Wyślę priorytetowo, gdy tylko będę miał pewność, że w skład kolekcji wchodzą dojrzałe owocniki. :-)

#4147
od lipca 2004

2016.07.23 15:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
"...a Prof. Kustosz - z pewnością wyda sprawiedliwy werdykt. :D..."
Dałem się nabrać i faktycznie zacząłem szukać w sieci profesora o takim nazwisku :-D

#1248
od czerwca 2014

O, takiego obrotu sprawy się nie spodziewałem. :D
Nie wiem jak jest obecnie w dziedzinie chemii, czy nadal "dr hab.", w mykologii to już na pewno "Profesor". :-) No chyba, że Mirek sprezentował mu swój "myko-detektor DNA". ;-)
i

#5418
od maja 2006

Zarodniki nie są tak okrągławe jak u typowej T. puberulum, więc może to coś pokrewnego z sekcji puberulum. Nie mniej jednak owocnik młody i trudno mieć co do gatunku pewność. Trzeba by dobrego mikroskopu by porównać budowę komórek tworzących zewnętrzną warstwę ściany.

A. Montecchi i M. Sarasini, 2000, Funghi ipogei d'Europa.

#1249
od czerwca 2014

Dzięki Piotrze za interesującą rycinę. :-) Gdyby kierować się li tylko wyglądem zarodników typowałbym teraz T. foetidum lub nie wspomniany tu T. rapaeodorum.
Dzisiejsza ulewa wypłukała kolejny owocnik, któremu postanowiłem zajrzeć we wnętrze. Wreszcie zaczęło to jakoś wyglądać. ;-) Fot. przy świetle sztucznym:
i

#5421
od maja 2006

Jeszcze tylko przeanalizować budowę ściany i będziemy w domu :-)
Widzę że ten drugi owocnik jest dojrzały, więc i zarodniki będzie teraz dokładnie widać. Napisz jakie rozmiary ma ten drugi owocnik.

(wypowiedź edytowana przez piotrekchacha 27.lipca.2016)

#1250
od czerwca 2014

Dzisiejszy owocnik mierzy 12 mm i zupełnie nie spodziewałem się, że może być dojrzały. Niemniej jednak nadal obserwuję 4 pozostałe owocniki, z których największy na pewno ma około 3 cm. Pooglądam z zainteresowaniem pod mikroskopem. Chciałbym jednak skorzystać z pomocy Błażeja, (skoro się zgodził :-)) - bo preparaty w moim wydaniu nie są jeszcze dziełami sztuki. :-) O dostępie do fachowej literatury i jej interpretacji nie wspominając. ;-)
Oto zmienione antropogenicznie środowisko, (folia, papa, gruz i sznurki) - jakie wybrały sobie moje trufle.

#5422
od maja 2006

Zrób z nimi co zechcesz, ja i tak cierpię na brak czasu :/

#1251
od czerwca 2014

To tak jak większość (wszyscy?) z nas. Niestety. :-(
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 04 sierpnia 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji