• Prośba od prof. W. Wojewody
Pan Profesor W. Wojewoda ma do Was wielką prośbę o wszelkie informacje na temat stanowisk (w Polsce)następujących gatunków:
Clathrus archeri
Clathrus ruber
Ganoderma adspersum = G. europaeum
Ganoderma pfeifferi
Ganoderma rsinaceum
Leucoagaricus americanus = L. bresadolae
Leucocoprinus birnbaumii = L. flos-sulphuris
Leucoagaricus cepistipes
Leucoagaricus denudatus
Mutinus ravenelii
Mycena alphitophora = M. floccifera = M. osmundicola
Psilocybe rugosoannulata = Stropharia rugosoannulata
Suillus placidus
To są gatunki obce, tzn. zawleczone, rozprzestrzeniające się w ostatnich latach, niektóre znajdowane wyłącznie w szklarniach lub w domach (w doniczkach). Jeśli macie jakiekolwiek informacje (dobrze, jeśli udokumentowane zdjęciem a najlepiej okazem) i chcielibyście, żeby Wasze notowania wzbogaciły przygotowywane przez pana Profesora opracowanie na temat tych grzybów, przysyłajcie informacje na mój adres e-mail, a okazy na mój adres pocztowy podany niżej. Jeśli macie okazy i chcecie je przysłać, to najlepiej napiszcie, czy chcecie, aby Wam je odesłać z powrotem, czy możemy wcielić do naszego zielnika.
Mój adres:
A. Ronikier
Instytut BOtaniki PAN
ul. Lubicz 46
31-512 Krakow
Ja przekaże wszystko Profesorowi.
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!
A przy okazji: Wszystkim, którzy przysłali nam okazy Hypholoma i Stropharia do "Atlasu rozmieszczenia grzybów w Polsce" chciałabym powiedzieć, że zeszyt Atlasu z opracowaniami gatunków z tych rodzjów jest już prawie skończony i niedługo zostanie złożony do druku.
Pozdrawiam,
Ania
#140
od września 2006
A czy mogła być podać adres @, bo nie moge odnaleść. Mam informacje o stanowisku Mutinus ravenelii
pozdrawiam,
Jakub
a.ronikier"małpa"ib-pan.krakow.pl
Możecie zwracać uwagę na te gatunki przez cały sezon. Nie ma na razie jakiegoś wyznaczonego terminu, więc wszystko, co znajdziecie w tym roku będzie również mile widziane.
#2527
od września 2004
Znalazłem C. archeri na Przehybie, nie miałem czasu na fotki (znajomi pobiegli gdzieś daleko jak je zobaczyli i poczuli...), eksykatu nie zebrałem, bo by mnie z samochodu wyrzucili :)
Muszę się tam wybrać z grzybofiśniętymi...
#4012
od kwietnia 2004
Widziałam Suillus placidus w Szczawnicy w Parku Zdrojowym. Było to dawno temu - nie było jeszcze forum. Ja tez nie robiłam fotografii.