03.05.2016 r. - Puszcza Bukowa, w łęgu jesionowym przy buczynie źródliskowej, na murszejącej, silnie omszałej kłodzie liściastej. Średnica największego owocnika 7 cm:
W sąsiednim oddziale, również na krawędzi buczyny źródliskowej i łęgu, na podobnej kłodzie (też liściastej) znalazłam jeszcze większe owocniki (do 12 cm):
Nie zrywałam, więc nie wiem jaki był trzon i jego osadzenie. Nie mam z nimi żadnego doświadczenia. Początkowo myślałam, że to Disciotis venosa albo Discina perlata ale - jedna rośnie ponoć na ziemi a druga na drewnie świerkowym. Teraz, zainspirowana wątkiem Ani: https://www.bio-forum.pl/messages/33/839294.html, zastanawiam się nad Gyromitra (Discina) parma. A jakie jest Wasze zdanie?
Dziękuję Aniu :-) Gdyby nie Twój wątek, to pewnie nie odważyłabym się tak typować ;-) Twoja opinia i moje domniemanie, a także substrat pozwalają już chyba wykluczyć ściśle chronioną Disciotis venosa?
Krążkówka żyłkowana nie jest gładka po zewnętrznej stronie miseczki, w przeciwieństwie do naszych znalezisk. Ponadto moje owocniki pachniały raczej grzybowo, ani śladu zapachu chloru.