Dziękuję Aniu, za szczerą i konkretną wypowiedź.
Jeśli chodzi o klucz, to przeglądałem Funga Nordica, (choć muszę przyznać, że nie to źródło naprowadziło mnie na powyższe typowanie). Przedstawione tam kształty zarodników są bardzo podobne do tych zaprezentowanych na zdjęciu nr 1.
Zdjęcie 1 jest z IKI, a drugie w H2O. Nie mam jeszcze rozeznania, ale wygląda na to, że zarodniki nie są amyloidalne. Z mniej ambitnych źródeł dowiedziałem się, że podstawki powinny posiadać tzw. granulację. Nie wiem jak to się ocenia, ale wydaje się, że mają? Ponadto, (tu już zupełnie nie wiem, czy to jest jakaś cecha diagnostyczna) - podobno zarodniki mają mieć tendencję do zbijania się w grupki? Tę cechę również stwierdziłem.
Co do rozmiarów. Jestem niemal przekonany, że mam z tym jakiś problem techniczny. ;-) Wychodzi mi, że są nieco mniejsze od podanych dla tego gatunku rozmiarów. Problem polega na tym, że mierząc skalę na fotografiach szkiełka pomiarowego, które służyły do skalibrowania - też wychodzi nieco mniej. :-( Muszę jeszcze nad tym popracować.
Chciałbym w przyszłości jeszcze raz na spokojnie poobserwować te grzyby pod mikroskopem, niemniej jednak mam sporo obaw, (brak wprawy, odpowiednich narzędzi i stereoskopu). Mam 2 "suszki", dostęp do blaszek ze względu na mocno podwinięta krawędź kapelusza jest znacznie ograniczony - krótko mówiąc boję się je całkowicie zmasakrować i uważam, że nie powinien tego robić "nowicjusz". ;-)
Wiem, że znów z oznaczeniem idę mocno "na skróty", ale mam przeczucie, że typowaniem "krążę" we właściwych okolicach.
Lugol:
H2O: