Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ceriporia purpurea?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 19 kwietnia 2016) «
i

#1805
od marca 2010

2016.03.21 19:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Cześć :-) Znalazłam tego grzyba, a właściwie gałąź z nim dwa tygodnie temu.Gałąź mocno murszejąca, dla mnie nierozpoznawalna, ale leżała pod klonem jesionolistnym. Grzybek przerasta ją prawie całą, gdzieniegdzie pojawiając się też na jej wierzchu. Rurki krótkie lub bardzo krótkie, tworzące w niektórych miejscach ledwo siateczkę na podłożu. Starsza część owocnika pięknego koloru dobrego kakaowego proszku, młodsza jaśniejsza, różowawa. Poszukiwania doprowadziły mnie do woszczynki purpurowej :-) Czy ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć? :-D Zdjęcia, jak zwykle, pozostawiają wiele do życzenia :-(
a
b
c
i

#5316
od maja 2006

Dość prawdopodobne że to ona, ale trzeba to potwierdzić, co nie będzie proste, bo o tej porze roku raczej jest to tzw. truposz - brak zarodników i trudny do mikroskopii.
i

#1806
od marca 2010

2016.03.21 20:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Dzięki, Piotrek :-) Szukałam potwierdzenia, czy makro się mieści w granicach prawdopodobieństwa. :-)

Nadrzewne to potwory, które mnie wykończą kiedyś :-( ;-) Mają szczęście, że takie ładne, bo bym przestała na nie zwracać uwagę ;-)
i

#5317
od maja 2006

One nie są potworami, tylko za mało osób siedzi w ich temacie, i mało kto (Marcin, Darek) może coś pomóc :(
i

#1807
od marca 2010

2016.03.21 21:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
No, ale przecież Ty też się nieźle orientujesz, prawda? :-D I pomagasz :-D Dzięki raz jeszcze :-)
i

#5318
od maja 2006

Jak uda mi się coś uszczknąć z wiedzy wspomnianych, to się orientuję :-)
Używając bardzo ciekawych jednostek miary, powiem że to co uszczknąłem to raczej procenty, a kto wie czy nie zaledwie promile :-)
i

#1808
od marca 2010

2016.03.21 22:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Bez fałszywej skromności, proszę :-)

Powinnam w zasadzie odnaleźć Twój wątek i tam się odezwać, ale korzystając z okazji chcę powiedzieć, że przeczytałam Grzyby Cieszyna :-) Gratuluję. Wysoce zajmująca i pouczająca lektura. Miałam jeden niedosyt. Ponieważ nie znam się na grzybach i nomenklatury nie mam w głowie (mało co w niej mam :-( )to brakowało mi jednak łacińskich nazw przy prezentacji gatunków. Musiałam często się z netem kontaktować, jak się chciałam dowiedzieć, co za jeden, bo polskie nazwy nie zawsze mi coś mówiły. No, ale to uwaga niedouka grzybowego :-) Poza tym bardzo ładna książka. I starannie wydana. Jeszcze raz gratuluję :-)
i

#5319
od maja 2006

Ciekawa uwaga. Zazwyczaj czytelnicy tego typu książek unikają łaciny, ale faktycznie, jeśli polskie nazwy w różnych rejonach są różne, i nie koniecznie takie jak "aktualne", zaproponowane przez naukowców/naukowca, to może być pewien problem. Przy kolejnych tego typu opracowaniach wezmę to pod uwagę. Dziękuję za baczne spostrzeżenie :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 19 kwietnia 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji