A jakie to jest duże? Myślę, że to jest Encoelia furfuracea.
rozmiar tego grzybka to od 0,3cm do 1cm.
Młode prószyki brudzące (Bulgaria inquinans).
Wnętrze było czarne czy brązowe?
Dopytuję, bo być może się machnęłam
#124
od lutego 2007
Wydaje mi się, że prawie czarne, albo bardzo ciemno brązowe. Sam grzybek jest koloru jasnobrązowego (surowo wygarbowanej skóry świńskiej) oraz w dotyku jest jak zamsz.
A kruchy, czy nie? Łatwo się łamie?
Konsystencja korka i dość kruchy.
#127
od lutego 2007
Co prawda jak go chciałem oderwać od gałęzi to się nie kruszył i sprawiał wrażenie dość elastycznego korka - coś jak korek od butelki od wina.
#128
od lutego 2007
Co prawda jak oglądam fotki w necie oraz w atlasie Marka.S. to mnie bardziej ten grzybek przypomina rzeczywiście Encoelia furfuracea. Cóż jednak ja nie jestem specjalistą, a pilnie uczącym się rozpoznawać grzybki od specjalistów.
#129
od lutego 2007
Dodam jeszcze, że rósł on na gałęzi jakiegoś krzewu - prawdopodobnie leszczyna, ale co do tego nie mam pewności. Może to był inny krzew.
Fakt, chyba się zapędziłam z tym prószykiem :-)
Jeśli byś zgłaszał to i tak ją obejrzę pod mikroskopem ;-)
#131
od lutego 2007
Mam 4 suszki. Najpierw je wyślę do Ciebie, a jak je potwierdzisz to wtedy zgłoszę. Dzisiaj jak mi się uda to podjadę na to stanowisko i zrobię jeszcze kilka zdjęć, wezmę jeszcze kilka okazów (obyś miała w czym wybierać). A co do zgłoszenia to poczekam jeszcze na wyniki Kisielca, Czareczki no i tej Encoelia furfuracea??. Wtedy złoże hurtem trzy zgłoszenia.
#132
od lutego 2007
Czy masz możliwość podesłania mi na mojego e_maila - zdjęć mikroskopowych po oznaczeniu w/w grzybków (do mojego atlasiku w komputerze). Zobaczyłbym jaka jest różnica między tymi czarkami lub kisielcami. Mam zamiar kupić mikroskop, a dla celów porównawczych dobrze posiadać inne zdjęcia zanim naucze się je rozpoznawać.
#134
od lutego 2007
Wczoraj byłem jeszcze raz na stanowisku w/w grzybka. Sprawdziłem dokładnie na czym rośnie. Potwierdzam teraz w 100%, że na leszczynie bo na jednym z krzewów wisiały stare orzechy laskowe. Zrobiłem pare dodatkowych zdjęć, ale nie mogę ich teraz wysłać bo jestem poza domem. Środek grzybka raczej c.brąz, ale na pewno nie czarny. Rósł w małych grupach wyrastając w pęknięciach kory.
Niestety nie robię zdjęć mikroskopowych :-(
Wycofuję się absolutnie z pomysłu, że to prószyk.
Michał ma rację - to kolejna orzechówka mączysta (Encoelia furfuracea)
Aniu - czy ta orzechówka jest też do zgłoszenia ?
Tak, przyjmuję jej zgłoszenia, mimo, że nie ma jej na liście.
#141
od lutego 2007
OK. To spakuje wszystko razem (w osobnych pudełeczkach - czarki i orzechówki) i wyślę do Ciebie. Jak sprawdzisz, że to orzechówka to zgłosze wtedy wszystkie (orzechówka, czarka, kisielec??).
Moim zdaniem to nie jest E. furfuracea. A może jest to podeschnięty uszak skórnikowaty?
#149
od lutego 2007
Ja również brałem pod uwagę, że te trzy ostatnie zdjęcia to uszak bzowy, ale rósł na leszczynie w pobliżu tych pozostałych i tylko w jednym miejscu. Poza tym jest bardzo mocno owłosiony a uszak chyba powinien mieć bardziej gładką powierzchnie.
Wszystko w rękach Ani ona rozwieje moje wątpliwości.
To podeschnięty uszak bzowy (Auricularia auricula-judae). One są tak omszone z zewnątrz. Jak są mokre to tego tak wyraźnie nie widać. Z leszczyny nie był podawany chyba, ale rośnie na najrozmaitszych drzewach.