Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Bocznianki z czeremchy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 03 stycznia 2016) «

#10343
od maja 2009

2015.12.28 16:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Przeprowadziłem dziś małą "inwentaryzację" w krzaczorach, w podmokłym terenie, na skraju lasu. Zamierzenia miałem większe, ale zdołałem "obleźć" coś około 1/3 planowanego rejonu. Grząskie błoto, gęstwina miejscami, że ledwie zdołałem przedrzeć się, ale do tego jestem przyzwyczajony. Niestety ale gdy zaczęło padać, przedzieranie sie przez zarośla stało się juz mało przyjemne:-(

Efektem było zebranie bocznianek z kilku stanowisk. W zasadzie można uznać za jedno bo odległości niewielkie, rzędu kilkudziesięciu metrów. Wszystkie z martwych gałęzi należących do czeremchy. Pewnie ten sam gatunek, ale zebrałem z czterech grupek i spakowałem oddzielnie. Jakby okazały się faktycznie tym samym gatunkiem to zalecam połączenie kolekcji, żeby niepotrzebnie nie mnożyć torebek.

O dziwo na innych gatunkach drzew nic nie znalazłem co mnie przekonuje o jakimś powiązaniu tego gatunku z czeremchą. Podobnego substratu w tym miejscu nie brakowało również z: wierzby, topoli, brzozy, olchy, ale na nim kompletne zero:-(

Mam nadzieje Błażeju że zechcesz wcielić je do swego zielnika???

NAZWA: Hohenbuehelia
DATA ZBIORU: 2015,12,28
WOJEWÓDZTWO: podlaskie
POWIAT: białostocki
GMINA: Supraśl
LOKALIZACJA: Skraj PK, około 1,5km na NE od Ogrodniczek
ATPOL: GC-01
SIEDLISKO: skraj lasu, teren podmokły wzdłuż strumienia, zadrzewienie bardzo zróżnicowane, większość jednak liściaastych
SUBSTRAT: martwe gałęzie czeremchy
LICZEBNOŚĆ: patrz wątek.


01

.

02- cieńsza gałązka i kolekcja mniej liczna

.

03

.


04 - i chociaż juz na trzeciej kolekcji miałem zakończyć pobieranie materiału to w tym przypadku skusiła mnie jaśniejsza barwa owocników. Może z wiekiem wypłowiały?

.


I w sumie wątek juz bym skończył ale na tych samych gałęziach co rosły bocznianki, występowały również kisielnice(może?). Pewnie zwykły zbieg okoliczności, że na innych ich nie spotkałem ale też może byc jakaś współzależność??? Wobec tego postanowiłem wrzucić je razem do tego wątku.
Pobrane z dwóch stanowisk, na innych materiał raczej bardzo ubogi.

01

.

02

.


Wysyłać wszystko ???

#10344
od maja 2009

2015.12.28 16:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
A na dokładkę mogę jeszcze dorzucić jakąś galaretkę z leszczyny. Pewnie łzawnik jakiś ale cóż wadzi zapytać:-))

.

A czegoż w tym moim lesie nie można znaleźć? Dziś juz drugą siekierkę znalazłem(ale tej Ci nie wyślę:))) ), poprzednio jakas maczeta trafiła się, kilka juz pompek do roweru, a nie tak dawno wlokłem prawie że, kompletne poroże jelenia. Prawie dlatego, bo czaszki brakowało, ale w jednym miejscu leżały obie połówki poroża ... grzeczny jelonek, do tej pory znajdywałem zawsze lewą stronę:-(

#2183
od listopada 2008

2015.12.28 22:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
pokaż maczetę :)

#10358
od maja 2009

2015.12.29 09:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
A proszę Cię ja bardzo, chcesz to masz:

W zestawie brakuje tylko jeszcze jednej siekierki:-(
Może nie powinienem przyznawać sie ale w chwili obecnej mam w garażu straszny harmider:-)
- nie chce mi sie szukać.

.

a takie poroże doprawiłem sobie włócząc się po lesie, trochę nie pasi ... w końcu rogacz to samiec sarny a tu same jelenie poroża ... ale jakbym poszukał to i te bym znalazł, kilka też mam:-))


.


czas wracać jednak do tematu bo tu nie "Pogawędki towarzyskie":-)

Łzawnik okazał się faktycznie łzawnikiem; zarodniki doskonale dojrzałe, 99% z trzema przegrodami(cztery komory), obecności sprzążek nie stwierdziłem więc moze to byc (ale nie musi) nawet Dacrymyces stillatus?

Tremlla okazała się mało dojrzałym owocnikiem ale kilka zarodników plątało sie w preparacie i na podstawie ich wyglądu skłaniałbym sie ku Tremella globispora?

#2192
od listopada 2008

2015.12.29 10:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
Zestaw małego ogrodnika :)

#4561
od września 2005

Łzawnika nie, resztę poproszę (grzybową resztę:D).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 03 stycznia 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji