#100
od października 2006
#263
od stycznia 2006
Trzęsak mózgowaty nie wchodzi w grę - rośnie na śkórniku krwawiącym, na sośnie i - z tego co zaobserwowałem - nie jest pusty w środku.
Co to takiego?
Ja nie wiem. Nie kojarzę tego cudaka.
Połącznie trzęsaka mózgowategoz PIESTRZENICĄ :-))
Nie wiemy w ogóle czy to trzęsak... :-)
#4061
od sierpnia 2002
Na foto "od spodu", na Twojej dłoni to nie wygląda trzęsakowato. Wygląda natomiast ciekawie :)
Na zdjęciu wygląda na trzęsaka, a jeżeli rósł na drewnie liściastym to mógłby to być Tremella steidleri. Żywiciel na zdjęciu wygląda mi na Quercus - czy w drzewostanie był dąb? Tremella steidleri jest bardzo podobny do Tremella encephala, różni się jedynie nieco większymi owocnikami i tym że wyrasta na dębie. Jeżeli to on to jest to nowy gatunek dla Polski, i w dodatku bardzo rzadko podawany w Europie (chyba tylko Czechy i Anglia). Jeśli masz okazy to przyślij do Krakowa, nawet jeśli nie ma zarodników to po kształcie podstawek bardzo łatwo będzie go oznaczyć. A potem warto by było znalezisko opublikować.
#299
od stycznia 2006
Marcin - miło mi słyszeć takie informacje, ale jeśli ten rzadki gatunek rośnie TYLKO na dębie to jest on niemal wykluczony - to był drzewostan czysto olchowy, drzewa rosły przy drodze a najbliższy las był ze 2 kilometry dalej. Jest bardzo, bardzo małe prawdopodobieństwo żeby znalazła się tam gałązka dębu :-)
Czy jest jakiś inny gatunek, który mógłby rosnąć na olchach?
Czy może dopuszczalne jest, że Tremella steidleri wyrósł na olchowej gałęzi?
Pozdrawiam,
Jarek
PS: Mam suszka, proszę o adres - mogę też dostarczyć go osobiście, co 2 tygodnie bywam w Krakowie. Jeśli do IB PAN, to jestem tam częstym gościem ;-)
(wiadomość edytowana przez grzyby.net 02.kwietnia.2007)
Po sprawdzeniu okazów dostarczonych dzisiaj przez Jarka dochodzę do wniosku, że to jednak nie jest żaden trzęsak. Nie mam jednak pojęcia co to może być.
A czy to jest w ogóle grzyb???
Grzyb, ma strzępki ze sprzążkami, i masę drobnych zarodników, ale nie takich jak u domniemanego Tremella steidleri. Poza tym nie widziałem podstawek charakterystycznych dla Tremella. Stąd to na pewno nie ten rodzaj.
#303
od stycznia 2006
Hmmm ciekawa sprawa... co dalej? Da się go jakoś oznaczyć?
Czy może to być nowy rodzaj lub chociaż gatunek?
(wiadomość edytowana przez grzybynet 16.kwietnia.2007)
#9459
od października 2007
Ale ten wymieniony przez Ciebie gatunek jest grzybem podziemnym i związanym z drzewem Nothofagus dombeyi. A to już chyba ten typ wyklucza?
Niestety strzępki ze sprzążkami wykluczają to typowanie. Moim zdaniem Twojemu znalezisku bliżej do czegoś z kręgu Syzygospora mycetophila/tumefaciens. Po skonsumowaniu żywiciela owocniki tych gatunków wyglądają bardzo podobnie. Oczywiście koniecznym jest ponowne przeanalizowanie mikromorfologii.
@Jacek Nowicki - doczytałem związek z drzewem (choć założyłem, że skoro znany jest z 3 stanowisk, to być może wiele jeszcze o nim nie wiadomo), natomiast nie znalazłem informacji o tym, że miałby to być grzyb podziemny :( więc dziękuję, bo faktycznie to już by nie pasowało, chyba że mój pojedynczy owocnik został spod tej ziemi jakoś wykopany np. przez zwierzęta - ale jak dodać do tego, że mój rósł na drewnie, to chyba faktycznie trochę za dużo rozbieżności...
@Przemysław Drzewiecki - dziękuję, choć tu podobieństwo "na pierwszy rzut oka" jest moim zdaniem minimalne, zwłaszcza że ten mój miał praktycznie jednolitą pofałdowaną powierzchnię (jak główka piestrzenicy), a z tego co widzę u Syzygospora wygląda to inaczej (bardziej jak trzęsak mózgowaty)... plus występowanie na drewnie (w moim przypadku)...
Po 13 latach tamto moje znalezisko chyba nadal pozostanie zagadką... choć myślę o nim co jakiś czas, nie daje mi spokoju co też to mogło być, czego nawet pod mikroskopem nie udało się choćby w przybliżeniu oznaczyć... stąd też mój entuzjazm, gdy w końcu natrafiłem na zdjęcia praktycznie identycznego owocnika...
Tak czy inaczej - jestem wdzięczny za każdy trop, może kiedyś zagadkę uda się rozwikłać.